Rodzynki owoce - właściwości, wartości odżywcze i rodzaje rodzynek

Rodzynki, fot. pixabay.com Rodzynki, fot. pixabay.com

W antycznym Rzymie za dwa słoiki rodzynek można było kupić niewolnika! Te słodkie suszone owoce cieszą się popularnością już od tysięcy lat i przed wynalezieniem cukru były, obok miodu, popularnym produktem słodzącym. Dzisiaj rodzynki zostały zepchnięte na dalszy plan przez drogie suszone żurawiny i owoce goji, choć są doskonałą przekąską dla dorosłych i dzieci.


Zdaniem historyków pomysł na rodzynkę powstał przypadkowo, ponad 4 tysiące lat temu, kiedy hodowcy winorośli odnaleźli na plantacji ususzone owoce – byli to prawdopodobnie Armeńczycy lub Fenicjanie, czyli pierwsze społeczności trudniące się uprawą winorośli. Tysiąc lat przed naszą erą kupcy feniccy rozwozili już duże, słodkie rodzynki muszkatowe po starożytnej Grecji. Ich popularność była tak wielka, że wykorzystywano je jako nagrody w zawodach sportowych, walutę w handlu wymiennymi oraz uniwersalny lek. Ponoć sama armia Hannibala przetrwała przeprawę przez Alpy właśnie dzieci racjom złożonym z rodzynek.

Dzisiaj większość światowej produkcji rodzynek pochodzi z Kalifornii – słonecznego stanu, gdzie w XVIII wieku Franciszkanie z Hiszpanii założyli pierwsze winnice. Rocznie na świecie sprzedaje się ok. 1,2 miliona ton rodzynek, a poza USA poważnymi eksporterami są również Chiny, Turcja i Iran.

Skąd się biorą rodzynki?

Rodzynki to nic innego jak wysuszone winogrona, więc można je wytwarzać z tych samych gatunków winorośli, z których produkuje się wino. Każda plantacja ma jednak swoje konkretne przeznaczenie, a na potrzeby rodzynek wyhodowano już nowe, bezpestkowe odmiany winogron.

Sam proces suszenia owoców najczęściej jest zupełnie naturalny – zebrane pod koniec lata winogrona po prostu schną na tacach na słońcu. Czasami dehydratyzuje się je mechanicznie, co pozwala uzależnić się od kaprysów pogody. Suszenie na słońcu trwa zwykle 2-4 tygodnie, po czym rodzynki są czyszczone, sortowane i pakowane. W ramach konserwacji często traktuje się je dwutlenkiem węgla, który nadaje owocom pięknej złotej barwy.


Suszarnia rodzynek, von Martin Budweg [Public domain], vom Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy