Rzepak – opis, właściwości, skład i zastosowanie rzepaku

Pole rzepaku, fot. pixabay.com Pole rzepaku, fot. pixabay.com

Pierwszy okres kwitnienia rzepaku, kiedy można podziwiać skąpane w żółci pola uprawne, mamy już za sobą. Na przełomie czerwca i lipca zakwitnie jednak rzepak jary i ponownie naszym oczom ukażą się cudownie ozłocone połacie ziemi. Rzepak to jedna z najważniejszych, jeśli nie najważniejsza roślina oleista w Polsce. Otrzymywany z niej olej jest niezwykle cenny i wartościowy dla zdrowia. Polacy powinni sięgać po niego zdecydowanie częściej.


Co tkwi w złocistym rzepaku?

Rzepak uprawiany jest głównie w krajach Eurazji. W Europie Środkowej, w tym również na polskiej ziemi, jako roślina uprawna pojawił się w okolicach XVI wieku. Rzepak to de facto odmiana kapusty, powstała najprawdopodobniej ze skrzyżowania kapusty warzywnej i właściwej. Jego cechą charakterystyczną są intensywnie żółte, czteropłatkowe kwiaty zebrane w grona, osadzone na wzniesionej i rozgałęziającej się łodydze o wysokości do 1,5 metra.

Od pewnego czasu mamy w Polsce rekordowe zbiory rzepaku. Również tegoroczne żniwa zapowiadają się bardzo obiecująco. Jest to roślina jednoroczna lub dwuletnia, którą wysiewa się w sierpniu. Nasionka kiełkują już po tygodniu od wysiania ich do gruntu. Jeszcze przed nadejściem zimy, rzepak wytwarza krótką łodygę pokrytą kilkoma sztukami liści. Do pełnej okazałości urasta i rozkwita następnego roku. Pierwsze kwiaty pojawiają się w maju, w cieplejszych stronach już w kwietniu. Podróżując w tym okresie po Polsce, zwłaszcza po jej południowych stronach, możemy podziwiać złociste, skrzące się w słońcu połacie rzepakowych pól.

Rzepak jest rośliną niełatwą w uprawie, dlatego trzeba go mądrze wysiewać i dobrze o niego dbać. Aby dał obfity plon potrzebuje żyznej, bogatej w próchnicę i wapń gleby, a także właściwego nawożenia i ochrony przed ekspansją chwastów. Zbiory rzepaku trwają około 45 dni i rozpoczynają się w sierpniu.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy