Rzodkiew biała - właściwości, witaminy i wartości odżywcze rzodkwi białej

By ProjectManhattan (Own work) [CC0], via Wikimedia Commons By ProjectManhattan (Own work) [CC0], via Wikimedia Commons

Rzodkiew biała niejedno ma imię, kolor, kształt i smak. A jednak w polskiej kuchni najbardziej przyjęła się mała, intensywnie różowa rzodkiewka. O pozostałych odmianach niewiele się mówi. Nadszedł zatem najwyższy czas, aby docenić rzodkiew biała!


Dobre korzenie


Rzodkiew biała należy do rodziny roślin kapustowatych, do których zaliczamy również brokuły, rzepak, gorczycę czy chrzan (oraz, rzecz jasna, wszystkie inne gatunki rzodkwi). Podobnie jak wielu swoich krewniaków, charakteryzuje się ostrym, wyrazistym smakiem oraz aromatem. Przebija co prawda popularniejszą rzodkiewkę, ale wciąż ustępuje chrzanowi, który w całości jest pikantnością. Pod tym względem rzodkiew biała plasuje się gdzieś pomiędzy nimi. Od najczęściej wykorzystywanej przez nas małej rzodkiewki z różową skórką, rzodkiew biała różni się też wielkością. Jej korzeń jest o wiele bardziej pokaźny i zupełnie biały. To dlatego mylona bywa z rzepą białą, która notabene również pochodzi z rodziny kapustowatych. Tymczasem rozróżnić je nietrudno – rzepa jest typową, pięknie okrągłą, acz lekko spłaszczoną bulwą, rzodkiew biała natomiast to nic innego jak nieco przerośnięta pietruszka o gładkiej skórze – gruba i podłużna.Biała rzodkiew w uprawie:

• roślina dnia długiego,
• zdatna do uprawy przez cały okres wegetacyjny,
• wczesne odmiany – zasiane zbyt wcześnie mogą parcieć i wybijać się w pędy kwiatostanowe,
• późne odmiany są trudniejsze do przechowania.

Monachijska rzodkiew biała – odmiana krótsza i bardziej owalna niż klasyczna rzodkiew biała. Uwielbiana w całej Bawarii za swój wyrazisty smak.

Rzodkiew japońska (daikon) – podobna do rzodkwi białej, powszechnie dodawana do posiłków w kuchni japońskiej.

Rzodkiew czarna – późna odmiana rzodkwi, o właściwościach podobnych rzodkwi białej.Biała rzodkiew, fot. pixabay.com


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy