Ser biały twarogowy – właściwości, skład i zastosowanie sera białego twarogowego

Biały ser twarogwoy, fot. pixabay,com Biały ser twarogwoy, fot. pixabay,com

Ser biały, zwany również twarogiem, jest produktem wartościowym, bogatym w witaminy i minerały niezbędne dla naszego organizmu. W naszej kulturze ser biały twarogowy zakorzenił się do tego stopnia, że znany jest na terenie całego kraju i wykorzystywany na wszelkie sposoby. Chociaż coraz rzadziej wyrabia się go w domowym zaciszu, to nadal jest częstym gościem w naszych kuchniach.


Jak powstaje biały ser?

Tradycyjny ser biały twarogowy powstaje z mleka. Wytwarzany był już w czasach starożytnych - najpierw wykorzystywano do tego mleko kozie lub owcze, a dopiero później krowie. W Polsce sery produkuje się od kilku wieków. Cechą charakterystyczną twarogu jest biały kolor i grudkowata lub gładka struktura.

Ser biały twarogowy powstaje w wyniku specjalistycznej obróbki skrzepu mlecznego (rzadziej mieszanki maślanki, kefiru i mleka), który powstaje na skutek dodania do mleka odpowiednich kultur bakterii kwasu mlekowego. W kolejnym etapie jego produkcji mleko należy skwasić, a następnie stopniowo podgrzewać, ale – co ważne - nie doprowadzając do wrzenia. Wytworzony w ten sposób twaróg należy ostudzić, przecedzić oraz formułować w wybrany kształt.

Co ciekawe, twaróg jest tym kwaśniejszy, im później jest robiony - licząc od momentu, kiedy mleko zakwasiło się i zgęstniało. Aby otrzymać słodki smak, powinno się przygotować ser w dniu zakwaszenia mleka. Ważne jest, że świeży ser jest zawsze biały lub kremowy, a nigdy żółty.

Dlaczego powinniśmy jeść biały ser?

Twaróg powinien pojawiać się w naszej diecie jak najczęściej. Przede wszystkim dlatego, że jest znakomitym źródłem pełnowartościowego białka, którego nasz organizm potrzebuje, by móc prawidłowo funkcjonować. Poza tym, zawiera wiele aminokwasów, których organizm nie jest w stanie samemu wytworzyć, w związku z tym trzeba je dostarczyć wraz z pokarmem. Są one szalenie istotne, ponieważ biorą udział w odbudowaniu uszkodzonych i tworzeniu nowych komórek.


Tradycyjny twaróg powstaje z mleka. Fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy