Ser cheddar – właściwości, skład i zastosowanie sera cheddar

Tradycyjny ser cheddar na wystawie sklepowej; źródło: cheesemaking.com Tradycyjny ser cheddar na wystawie sklepowej; źródło: cheesemaking.com

Ser cheddar to niezwykły pod wieloma względami, tradycyjny ser angielski, który podbił Amerykę i cieszy się popularnością na całym świecie – od Australii po Kanadę. W Stanach Zjednoczonych ser cheddar jest to drugi po mozzarelli najchętniej kupowany gatunek sera. Co ciekawe, produkt jako taki nie podlega ochronie w Unii Europejskiej, więc praktycznie każdy serowar może bez łamania prawa produkować swój własny ser cheddar i sprzedawać go pod tą nazwą!


Oryginalny ser cheddar pochodzi jednak z angielskiego regionu Somerset, położonego na południowo-zachodnim krańcu wyspy. Dawne prawo mówiło wręcz, że musiał być produkowany w promieniu 50 km od katedry w Wells. Aby tradycji stało się za dość jest tu także wioska Cheddar, w której, wedle legendy, powstał pierwszy na świecie ser cheddar. Ponoć zapominalska służąca odłożyła garnek z mlekiem do jaskini na kilka dni, a gdy sobie o nim przypomniała, na powierzchni pojawiły się grudki, z których zrobiono później ser. Mniej romantyczne źródła historyczne podają, że produkcja sera w wiosce Cheddar sięga na pewno XII w., a charakterystyczna metoda produkcji wynika po prostu z wielu dekad doświadczeń i braku systemów chłodniczych.

Jak produkuje się cheddar?

W języku angielskim istnieje wręcz pojęcie „cheddaring”, które określa kluczowy etap produkcji twardego, esencjonalnego sera cheddar, a mianowicie wielokrotne tłoczenie kożucha powstałego na mleku, cięcie go, mieszanie i odciskanie, tak aby pozbyć się maksymalnej ilości serwatki. Tradycyjni angielscy producenci sera z Somerset odkryli bowiem, że im lepiej odsączy się koagulat tworzący się na mleku, tym dłuższą trwałość ma gotowy ser cheddar. W rezultacie ser cheddar może leżakować bardzo długo, dzięki czemu nabiera swego niezwykłego aromatu.

Dziś produkcja w dużej mierze została zmechanizowana, co gwarantuje stały standard końcowego produktu i ułatwia zaspokojenie rynkowego popytu. Do świeżego mleka dodaje się podpuszczkę, a tworzące się grudki są następnie mieszane i podgrzewane, tak, aby osiągnęły odpowiedni poziom kwasowości. Po pozbyciu się serwatki pozostały surowiec formuje się w bloki, a następnie mieli. Ostatnim etapem produkcji jest solenie i formowanie dysków, które następnie leżakują przez okres od 9 do 24 miesięcy.


Ser cheddar w kostkach – podawany jako przekąska; źródło: stockfreeimages.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy