Ser żółty - właściwości, skład i zastosowanie sera żółtego

Ser żółty, fot. pixabay.com Ser żółty, fot. pixabay.com

Ser żółty wcale nie musi być żółty! Przyjęta u nas nazwa ma trafniejszy odpowiednik w języku angielskim: twardy ser. Wbrew pozorom nie musi on być także produkowany z mleka krowiego - owcze i kozie „sery żółte” są bardzo rozpowszechnione na świecie i odznaczają się jeszcze wyższymi walorami odżywczymi. Największym zaś mitem, z którym warto się rozprawić, jest rzekoma niezdrowość sera żółtego.


Ser jako pojęcie towarzyszy ludzkości już od ponad 7 tysięcy lat! Wskazują na to m.in. prymitywne naczynia do odcedzania fermentowanego mleka znalezione na terenie polskich Kujaw. Wiemy również, że produkcją serów trudnili się Sumeryjczycy oraz starożytni Egipcjanie.
 
Określenie żółty ser odnosi się tak naprawdę nie tyle do koloru, co konsystencji sera i obejmuje grupę produktów nabiałowych, w których poziom wilgotności nie przekracza 40%. Jest to dość obszerna grupa o zróżnicowanych parametrach twardości i zawartości tłuszczu, ale faktycznie większość jej przedstawicieli ma mniej lub bardziej żółty odcień, który wszak bywa także efektem dodawania barwników podczas produkcji.

Jak wyrabia się żółty ser?

Technologia produkcji sera jest dość uniwersalna – różne efekty otrzymuje się dzięki różnym proporcjom soli, bakterii i enzymów fermentujących, jak również różnej długości leżakowania. Cały proces zaczyna się od podgrzania mleka, które może, ale nie musi być wcale pasteryzowane. Po osiągnięciu temperatury 30-32 stopni C do mleka dodaje się kultury bakterii oraz substancje powodujące kwaśnienie, najczęściej jest to enzym podpuszczki. Z protein zaczynają wówczas wyodrębniać się grudki, które oddziela się od pozostałego płynu, zwanego serwatką. Otrzymany surowiec jest ugniatany w specjalny sposób, namaczany w solance, a następnie formowany w dyski. Ostatnim etapem jest dojrzewanie – twardy ser leżakuje na półkach od kilku miesięcy do kilku nawet lat!


Ser tarty, fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy