Sławne kanapki: pyszne panini, czyli włoskie inspiracje

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Znudziły ci się tradycyjne kanapki? Eksperymentuj – kanapki wcale nie muszą być nudne! Spróbuj przygotowywać je na rozmaite sposoby, czerpiąc inspiracje z różnych kultur. Podążając szlakiem włoskich smaków spróbuj panini – najbardziej znaną włoską kanapkę


W Polsce panini zyskuje coraz większą popularność, podobnie jak uwielbiana pizza czy pasty. Można ją kupić, ale warto zrobić samemu, aby smakowała najlepiej. Panini jest pyszna i sycąca – idealna na śniadanie, jako przekąska w pracy, szkole, a także do zabrania na piknik. Polecamy przepis do wypróbowania! W każdym rejonie Włoch można spotkać wiele wariantów kultowej panini.

„Panino” to w dosłownym tłumaczeniu „mały chleb”. Kanapkę przygotowuje się najczęściej na bazie ciabatty, używa się też bagietki lub rosetty – włoskiej kajzerki. Panini można przygotowywać w zaskakujących połączeniach – z mozarellą, awokado, pastą z oliwek czy z musem z pieczonej dyni. Oczywiście pamiętajmy o warzywach, których w panini nie powinno zabraknąć. Mogą to być grillowane lub pieczone: papryka, pieczarki, cukinia, pieczone pomidory. Dzięki nim kanapka będzie chrupiąca z wierzchu, a wilgotna w środku. Panini podajemy w wersji na ciepło i na zimno.


By Tomwsulcer (Own work) [CC0], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy