Śmietana – właściwości, skład i zastosowanie śmietany

Kwaśna śmietana w filiżance; źródło: pixabay.com Kwaśna śmietana w filiżance; źródło: pixabay.com

Śmietana w popularnym mniemaniu kojarzy się z tucznością i zbytkiem – śmietanka towarzyska to wręcz społeczna elita. Te asocjacje nie są przypadkowe i odnoszą się do wysokiego poziomu tłuszczu oraz kaloryczności śmietany. Czy to jednak wystarczające powody, aby się jej wystrzegać?


Technicznie rzecz ujmując, śmietana to najwyższa warstwa surowego mleka, zebrana z powierzchni wraz z całym tłuszczem. Najczęściej ma ona nieco żółte zabarwienie, wynikające właśnie z wysokiej koncentracji lipidów, choć na przykład śmietana wyrabiana z koziego mleka jest zupełnie biała.

Jak powstaje śmietana?

Dawniej śmietanę faktycznie zbierało się z odstanego mleka, ale był to proces mało efektywny i długotrwały. Dziś do masowej produkcji wykorzystuje się więc maszyny zwane centryfugami, które odwirowują intensywnie mleko. Siła odśrodkowa pozwala odseparować cząsteczki tłuszczu, które osadzają się na obwodzie wirówki. Tak powstały osad ma zwykle ok. 70% tłuszczu i mógłby rywalizować z masłem.

Dzisiejszy konsument przyzwyczajony jest jednak do świeżego, neutralnego smaku i zapachu nabiału, który nie ma nic wspólnego z naturalnością. Aby zadośćuczynić naszym wymaganiom odseparowaną w wirówce kremową śmietanę poddaje się odgazowaniu, które usuwa nieprzyjemne wonie, oraz pasteryzacji. W dalszym etapie schłodzoną śmietanę często się homogenizuje, aby poprawić jej konsystencję i rozrzedza do pożądanej gęstości oraz zawartości tłuszczowej.

W sklepach najczęściej kupujemy produkt pasteryzowany, przeznaczony do przechowywania w lodówce przez krótki okres czasu - do kilku dni. Na rynku dostępna jest jednak także sterylizowana wersja śmietany (metodą UHT), która wytrzyma bez uszczerbku nawet 6 miesięcy! Niestety, ten postęp w produkcji, który owocuje coraz przyjemniejszą konsystencją i walorami organoleptycznymi, ma też swoją cenę – do śmietany standardowo dodaje się substancje „ulepszające”: emulgatory, tłuszcze roślinne, skrobię modyfikowaną czy mączkę chleba świętojańskiego.


Bańki z mlekiem – śmietana jest jednym z podstawowych produktów przemysłu mleczarskiego; źródło: pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy