Sól morska przyprawa – właściwości, skład i zastosowanie soli morskiej

Kryształy morskiej soli; źródło: pixabay.com Kryształy morskiej soli; źródło: pixabay.com

Jak sama nazwa wskazuje, sól morska pozyskiwana jest bezpośrednio z mórz i oceanów – poprzez odparowywanie obecnej w nich słonej wody. W odróżnieniu od soli kuchennej, będącej chlorkiem sodu w czystej postaci, przyprawa ta zawiera więc śladowe ilości innych pierwiastków występujących w przyrodzie. Czy to czyni jednak sól morską zdrowszą?


Zdaniem historyków jednym z najstarszych miast Europy była Solnitsata, bułgarska osada, której szczyt rozwoju przypadł na lata 4700 – 4200 p.n.e. O ówczesnej potędze miasta zadecydowała właśnie składowana tu sól morska – cenny towar, dla ochrony którego zbudowano potężne fortyfikacje. Złoto odnalezione przez archeologów w ruinach antycznego miasta wskazuje, że za sól owych czasach płacono iście słono!

Historia morskiej soli

Uważa się, że sól morską znali i cenili sobie już Fenicjanie i Egipcjanie – była ona nie tylko ważnym towarem handlowym, ale także darem ofiarowywanym bogom. Badania archeologiczne dowodzą również, że człowiek prehistoryczny zamieszkujący wyspy brytyjskie w epoce brązu umiał już pozyskiwać słone kryształki z morza. Wówczas też, nawet 6 tysięcy lat p.n.e., powstały pierwsze solne szlaki przecinające Azję i Europę. W dobie świetności starożytnego Rzymu jedną z ważniejszych dróg prowadzących do stolicy była Via Salaria. Te zbieżności solnych nazw widać zresztą do dzisiaj – angielskie słowo oznaczające wypłatę to „salary” – pochodzące od dawnego wynagrodzenia wypłacanego rzymskim żołnierzom, zaś w starodawnym języku angielskim na sól mówiono „wich”, skąd pochodzą nazwy takich miejscowości jak Norwich. Szacuje się, że na wschodnim i południowym wybrzeżu Anglii w czasach średniowiecza było nawet ponad 1000 posiadłości trudniących się odparowywaniem soli morskieji.

W kolejnych stuleciach do rangi solnego imperium urosła Wenecja, nie tylko leżąca na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, ale także tuż nad brzegiem Adriatyku – morza o wyjątkowo wysokiej zawartości soli. Pozyskiwanie soli morskiej stało się także ważną tradycją na północnym wybrzeżu Francji,  a niesławny podatek „gabelle” nałożony przez króla na sól, stał się jedną z przyczynek buntów prowadzących do krwawej Rewolucji w XVIII w.


Zbiorniki odparowywania soli morskiej; źródło: pxhere.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy