Sos beszamelowy – właściwości, skład i zastosowanie sosu beszamelowego

Sos beszamelowy ma kilka wersji. Można go przygotowywać z różnymi ziołami i warzywami. Źródło: missy [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons Sos beszamelowy ma kilka wersji. Można go przygotowywać z różnymi ziołami i warzywami. Źródło: missy [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Sos beszamelowy jest tym dla kuchni francuskiej, czym sos pomidorowy dla Włochów. Nazwany przez Francuzów „Matką wszystkich sosów”, sos beszamelowy stał się bazą dla dziesiątek przepisów, które dziś stanowią klasykę gastronomii w całej Europie. Co ciekawe, jest to wynalazek stosunkowo nowy, sięgający zaledwie XVII w. Wcześniej sosu beszamelowego nie dałoby się przygotowywać przede wszystkim ze względu na brak spopularyzowanych metod schładzania świeżego mleka.


Sos beszamelowy jest produktem o korzeniach arystokratycznych. Po części z prostego powodu, że tylko bardzo bogatych było stać na stałą dostawę świeżego lodu gwarantującego zachowanie mleka w świeżości. Ale i sama historia powstania słynnego mlecznego sosu ma źródło w najwyższych sferach społecznych.

Kto wymyślił sos beszamelowy?


Według najczęściej powtarzanej teorii, pomysłodawcą beszamelu był François Pierre La Varenne, pochodzący z Burgundii szef kuchni, który zrewolucjonizował francuski jadłospis. Zatrudniony na dworze króla Ludwika XIV, poza gotowaniem o jedzeniu także pisał – jego książka „Le Cuisinier françois” z 1651 r. (w tłumaczeniu: francuska książka kucharska) uważana jest za podwalinę nowoczesnej gastronomii. La Varenne postulował przejście od wyraźnych, doprawianych silnie ziołami dań w kierunku prostych, naturalnych smaków – masła, mleka czy sera.

Poniekąd uwolnił również kuchnię francuską od dominujących włoskich wpływów, choć istnieją doniesienia jakoby w Toskanii już wcześniej przyrządzano bardzo podobny biały sos, zwany „Salsa Colla”. W swoim dziele La Varenne zawarł mnóstwo przełomowych przepisów, wśród których znalazła się właśnie receptura na sos beszamelowy.

Skąd taka dziwna nazwa? La Varenne chciał oddać szacunek i okazać wdzięczność markizowi Louis de Bechamel, który był w owych czasach szczodrym patronem dla talentów różnych sztuk.


Grzybowy sos beszamelowy; źródło: Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy