Sos imbirowy – właściwości, skład i zastosowanie sosu imbirowego

Korzeń imbiru; źródło: pixabay.com Korzeń imbiru; źródło: pixabay.com

Pomysł na sos imbirowy powstał w Tajlandii – kraju o bardzo bogatej tradycji kulinarnej, w której intensywne smaki łączy się w zaskakujące kompozycje. Tajowie dodają imbir praktycznie do każdego dania – począwszy od zupy, a skończywszy na wymyślnych deserach. Wraz z popularyzacją kuchni azjatyckiej konsumenci w Europie i Ameryce zaczęli poszukiwać w sklepach produktów, które pomogłyby im urozmaicić dietę. Tak też powstało zapotrzebowanie na przyprawy typu sos imbirowy.


Sos imbirowy w butelce można dziś kupić w większości supermarketów, zwłaszcza zaś sklepach specjalizujących się w żywności orientalnej. Jest to przydatna przyprawa, w wygodnej, płynnej postaci, którą poleca się przede wszystkim do dań mięsnych – z wieprzowiny i kurczaka, a także do rozmaitych marynat. Produkt można przechowywać w lodówce przez długie miesiące, więc nie jest problemem dodawanie go do różnego typu dań.

Niestety, jak to zwykle bywa z przetworzoną żywnością, sos imbirowy ze sklepu nie jest optymalny pod względem zdrowotnym. Na dość długiej liście składników próżno szukać wielu naturalnych surowców – sama zawartość imbiru często nie przekracza 5% wagi! W komercyjnych sosach imbirowych znajdziemy również zwykle sos sojowy, czosnek i paprykę chili, ale dodatkowo także mąkę, cukier, skrobię kukurydzianą, ocet, glutaminian sodu, a także konserwanty, takie jak benzoesan sodu.

Naturalnie, w ilościach wykorzystywanych przy gotowaniu nawet obecność konserwantów może nie być poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Tym niemniej warto podkreślić, że szanujący się szefowie kuchni sos imbirowy do dań przyrządzają zwykle samodzielnie. Ma to o tyle sensu, że w zależności od potrawy sos imbirowy może przyjmować różny stopień ostrości, słodkości i różne posmaki. Dobra wiadomość jest zaś taka, że większość z oryginalnych azjatyckich receptur można bez przeszkód odtworzyć w domu!


Fot. 2 Sos imbirowy z miodem; źródło: Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy