Sos sojowy przyprawa – właściwości, skład i rodzaje sosu sojowego

Sos sojowy - właściwości, zastosowanie. Sos sojowy, fot. pixabay.com

Sos sojowy należy do najstarszych chińskich przypraw – źródła historyczne wskazują, że tradycja wytwarzania fermentowanych sosów sojowych liczy sobie już nawet 2 tysiące lat. Ale tak naprawdę, dopiero w czasie ostatnich kilku stuleci sos sojowy doczekał się masowej produkcji i globalnej sławy, po części za sprawą rosnącej popularności kuchni azjatyckiej na całym świecie.


Smak sosu sojowego jest rządzony przede wszystkim ciężko uchwytnym składnikiem zwanym umami. Obok słodkiego, słonego, kwaśnego i gorzkiego jest to piąty smak identyfikowany przez ludzkie podniebienie i kojarzony głównie z dojrzałymi pomidorami, serami, rosołem i potrawami fermentowanymi. Pod względem chemicznym chodzi o kwas glutaminowy, który pozostawia na języku wrażenie tłustości i postrzegany jest przez wielu jako idealne dopełnienie harmonii nut smakowych.

Sos sojowy to jednak nie tylko kojące umami – da się w nim wyczuć wyraźny słony smak oraz lekką nutę słodyczy, a to wszystko zakończone jest ostrym akcentem związanym ściśle z fermentacją.

Historia sosu sojowego

Już tysiąc lat przed Chrystusem Chińczycy opanowali technikę fermentacji jako sposobu na przechowywanie produktów spożywczych. Z mięsa, ryby i ziaren przygotowywało się pastę zwaną jiang, która szybko stała się ulubionym dodatkiem smakowym. Z czasem, z powodów ekonomicznych i praktycznych, ziarna soi, uprawiane w Chinach na szeroką skalę, stały się głównym surowcem do produkcji jiang, a pasta stopniowo ewoluowała do płynnej postaci sosu. Dopiero jednak w czasie panowania dynastii Song (X-XIII w.) sos sojowy przybrał dzisiejszą postać, a jego wyrobem zainteresowali się buddyjscy mnisi, dzięki którym przyprawa wyszła poza granice Chin – do Japonii, Korei i Wietnamu. W dobie kolonializmu sos sojowy zawędrował daleko na zachód i w XVIII w. stał się nawet nieodzownym składnikiem cenionego angielskiego sosu Worcestershire. Dziś shoyu, bo tak brzmi spopularyzowana japońska nazwa produktu, pojawia się na półkach supermarketów na całym świecie i to zarówno w oryginalnej azjatyckiej wersji, jak i rodzimych europejskich wariantach. 


Sos sojowy przechowuje się w glinianych garncach w celu sfermentowania, fot. pixabay.com
Moim zdaniem
Lubisz sos sojowy?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy