Sos Tabasco – właściwości, skład i zastosowanie sosu Tabasco

Butelki z sosem Tabasco, fot. Flickr CC Butelki z sosem Tabasco, fot. Flickr CC

Choć pochodzenie sosu Tabasco do dzisiaj nie zostało jednoznacznie wyjaśnione jedno jest pewne – to jeden z najbardziej charakterystycznych dla kultury zachodniej dodatek do dań. Wyróżnia się nie tylko ostrym smakiem, ale również jest najprawdopodobniej najczęściej pojawiającym się sosem w filmach. Począwszy od końca XIX wieku, sos Tabasco co rusz pojawia się w sztuce popularnej. Odnajdujemy go m.in. w dziele Charliego Chaplina, a także w serii „Nasz gang” czy „Powrocie do przyszłości 3”


Historia sosu Tabasco

Sos Tabasco jest ostrym, wytrawnym sosem otrzymywanym z połączenia papryki Tabasco, soli i octu. Papryka Tabasco to papryka owocowa rosnąca w Ameryce Środkowej. Mimo wysokiej ostrości, wahającej się między 30 000 a 50 000 SHU, uczucie palenia w ustach po jej zjedzeniu szybko znika.

Obecnie sos Tabasco na bazie papryczek jest produkowany przez Mclhenny Company. Według firmowej legendy, pierwszy sos Tabasco został stworzony w 1868 roku przez Edmunda McIlhenny’ego byłego bankowca, który w 1840 roku przeniósł się do Louisiany.

Ta wersja została jednak zakwestionowana w książce zatytułowanej w oryginale „McIlhenny's Gold: How a Louisiana Family Built the Tabasco Empire” autorstwa Jeffrey’a Rothfedera, który twierdzi, że historia sosu Tabasco rozpoczyna się tuż przed wybuchem wojny secesyjnej od właściciela plantacji w Nowym Orleanie, niejakiego Maunsela White’a, słynącego z wystawnych przyjęć i równie imponującego jedzenia. Potrawy na jego stole nawiązywały nie tylko do europejskiej, ale również do karaibskiej kuchni. Jednakże  jeden z jego ulubionych sosów, wykonany z pieprzu, którego nazwa miała pochodzić od jednego ze stanów w Meksyku – Tabasco, był jego własnym pomysłem. White dodawał sos do różnych potraw, a także przelewał go w butelki, by dać go w prezencie swoim gościom. Na dwie dekady przed tym Edmund Mclhenny zaczął wytwarzać swój sos, White już uprawiał papryczki Tabasco na swoich plantacjach. Potwierdzenie tego faktu odnajdujemy w liście z 26 stycznia 1850 roku opublikowanym w gazecie „Daily Orleans Daily Delta”, w którym Rothfeder pisze, że były bankier i właściciel plantacji, Maunsel White, uprawia papryczkę Tabasco. Badacz twierdzi, że sos, który 20 lat później miał wyrabiać Mclhenny jest co najmniej inspirowany receptą White’a.

Jean Andrews w książce „Peppers: the Domesticated Capsicums” idzie o krok dalej, twierdząc, że w 1862 roku, tuż przed śmiercią White przekazał ziarenka papryki wraz z przepisem na sos Tabasco swojemu przyjacielowi Edmundowi McIlhenny’emu, który odwiedził go na jego plantacji. Swoje przekonania opiera na zeznaniu amerykańskiego sądu okręgowego z 1922 roku.


Papryka Tabasco rośnie w Ameryce Środkowej, fot. Flickr CC
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy