Sos winegret – właściwości, skład i zastosowanie sosu winegret

Sos winegret w towarzystwie sałatki, fot. pixabay.com Sos winegret w towarzystwie sałatki, fot. pixabay.com

Składników, na bazie których przygotowuje się sos winegret, używali już starożytni Rzymianie. Jednak prawdziwa moda na jego jedzenie pojawiła się dopiero w XIX wieku we Francji. Dziś sosem winegret zajadają się ludzie na całym świecie, którzy cenią prostotę jego wykonania oraz właściwości zdrowotne. W oryginalnym sosie winegret znajdziemy oliwę z oliwek i ocet, które mogą przynieść wiele korzyści ludzkiemu organizmowi.


Sos winegret - czym jest?

Sos winegret, zwany także vinaigreete, to francuski, zimny sos powstały z pomieszania i ubicia do zgęstnienia takich składników jak oliwa i ocet w proporcji 3 do 1. Do smaku sos jest przyprawiany solą i pieprzem. Tej pierwszej przyprawy zwykle dodaje się już na początku do octu, nim wszystkie składniki zostaną wymieszane, ze względu na trudność rozpuszczania soli w oliwie.

Dopuszcza się stosowanie różnorakich dodatków do sosu takich jak zioła lub cebula szalotka, zwłaszcza, gdy podaje się go z warzywami lub zbożami. Co więcej, podstawowy składnik jakim jest oliwa z oliwek możemy zastąpić niemal każdym innym rodzajem oleju, na przykład sojowym, rzepakowym, kukurydzianym, szafranowym, arachidowym, słonecznikowym czy z pestek winogron.

Sos winegret – historia i francuskie korzenie nazwy

Oliwy i octu, na bazie których tworzy się sos winegret, stosowano do przyprawiania potraw już w czasach starożytnego Rzymu. Przepis z dodatkiem sosu winegret obecne są w powstałym około 1470 roku traktacie ‘’De honesta voluptate et valetudine’’ autorstwa Bartolomea Platiny. Jednak po raz pierwszy angielskiej nazwy tego sosu użył dopiero w 1699 roku John Evely w swojej książce o sałatkach.

Nazwa sosu ‘’winegret’’ pochodzi od francuskiego słowa ‘’vinaigre’’ oznaczającego zdrobniale ocet. We Francji ten dodatek do dań był wyjątkowo popularny zwłaszcza w XIX wieku. Prawdziwą modę w Wielkiej Brytanii na ten sos rozpoczął przybyły do Londynu francuski emigrant, Chevalier d'Albingac. Francuskie pochodzenie sosu dobrze widać w języku angielskim, gdzie funkcjonuje określenie ‘’francuski dressing’’, będące powszechnie stosowanym synonimem sosu winegret.


Sos winegret z dodatkiem musztardy, fot. pixabay.com
Moim zdaniem
Lubisz sos winegret?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy