Sos Worcestershire – właściwości, skład i zastosowanie sosu Worcestershire

Oryginalny sos Worcestershire marki Lea & Perrins; źródło: Wikimedia Commons Oryginalny sos Worcestershire marki Lea & Perrins; źródło: Wikimedia Commons

Trudno uwierzyć, ale legendarny sos Worcestershire powstał jako dzieło szczęśliwego zbiegu okoliczności. Otóż w 1835 r. za dwoma chemikami, Johnem Lea i Williamem Perrinsem, pracującymi w angielskim mieście Worcester, przybył zamożny Lord Sandys z nietypowym życzeniem. Arystokrata powrócił bowiem właśnie z zamorskich podróży i strasznie mu było tęskno za sosem, którego miał okazję zakosztować w Indiach. Zlecił więc chemikom, aby sporządzili mu wymarzony przysmak, który odtąd na świecie słynie jako sos Worcestershire, czy sos z hrabstwa Worcester.


Historia powstania sosu Worcestershire nie była jednak taka prosta. Lea i Perrins długo biedzili się nad odtworzeniem oryginalnej indyjskiej procedury opisanej przez Lorda i przy okazji wyprodukowali słoiczek do własnego użytku. Po degustacji nie byli jednak zachwyceni, więc schowali sos do piwnicy jako nieudany eksperyment. Po jakimś czasie słoik doczekał się ponownego otwarcia i wówczas efekt zadziwił wszystkich – sfermentowane składniki dały podziwu godną kombinację smakową.

Wielki sukces szybki roztoczył wokół siebie zainteresowanie. W ślad Lea i Perrinsa ruszyli kolejni lokalni producenci i w XIX w. w samym mieście Worcester wyrabiano już słynny sos Worcestershire w trzydziestu zakładach! Pomysłowy duet przekonał również stewardów na brytyjskich statkach pasażerskich do podawania sosu Worcestershire swym gościom, więc nie trzeba było długo czekać, aby produkt dotarł do amerykańskiego wybrzeża, gdzie stał się hitem przede wszystkim jako dodatek do steaków. W 1839 r. sos Worcestershire na pewno był już sprzedawany w Nowym Jorku.

Jako pikantną ciekawostkę warto dodać, że pierwsze reklamy sosu Worcestershire skupiały się na aspekcie innym niż walory smakowe – produkt popularyzowano hasłem, że powoduje on imponujący porost włosów! Sama receptura długo pozostawała chroniona tajemnicą, ale w 1876 r. z biurokratycznych przyczyn marka Lea & Perrins straciła prawo do wyłączności nazwy i sos Worcestershire stał się po prostu nazwą rodzajową.


Miasteczko Worcester – kolebka słynnego sosu; źródło: Flickr Creative Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy