Ustawa o rolnictwie ekologicznym. Rolnictwo ekologiczne
Ekologia.pl Styl życia Ekologiczna żywność Ustawa o rolnictwie ekologicznym

Ustawa o rolnictwie ekologicznym

Fot.; sxc.hu
Fot.: sxc.hu

24 marca 2009 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym, który ułatwi rozwój rynku produktów ekologicznych. Ma się zmniejszyć biurokracja związana z rozpoczęciem funkcjonowania firmy ekologicznej, a osoba, która zamierza podjąć działalność w rolnictwie ekologicznym, będzie musiała złożyć tylko jeden wniosek do wybranej jednostki certyfikującej.

Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej, a szczególnie do rozporządzenia w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych.

Ułatwienia dla rolników

Dotychczas wniosek taki trzeba było wysyłać również do wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Wniosek dotyczący podjęcia działalności ekologicznej będzie można złożyć na formularzach, które będą dostępne na stronach internetowych Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Zwiększenie kontroli

Aby zapobiec nieprawidłowościom, każdy produkt znajdujący się na rynku i oznakowany jako produkt rolnictwa ekologicznego będzie musiał być wyprodukowany przez producenta znajdującego się pod kontrolą jednostki certyfikującej.

Wszystkie produkty sprzedawane w sklepach podlegać mają teraz kontroli urzędowej, która zweryfikuje m.in. poprawność ich oznakowania.

Za sprzedawanie produktów wytworzonych zwykłymi sposobami, jako produktów ekologicznych, wprowadzone będą kary pieniężne. Kary będą również dotyczyć producentów wprowadzających do obrotu środki do produkcji ekologicznej czy środki ochrony roślin tj. materiały paszowe pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, produkty służące do czyszczenia i odkażania budynków, narzędzi czy urządzeń do produkcji lub przechowywania w gospodarstwie), które nie nadają się do zastosowania w produkcji typu ekologicznego. Kara będzie nałożona wówczas, gdy na produkcie znajdzie się oznakowanie „ekologiczny”, „bio” lub „eko”, a produkt lub substancja nie spełniają kryteriów upoważniających do stosowania w rolnictwie ekologicznym.

Nowe przepisy określają także wymogi, jakie spełniać musi jednostka certyfikująca  kompetencje tych jednostek oraz kryteria według których mają działać. Określono zadania w sprawach kontroli przeprowadzanej u producentów ekologicznych. Nadzór nad jednostkami certyfikującymi będzie sprawować Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, która ma ponadto weryfikować poprawność oznakowania produktów ekologicznych przeznaczonych na rynek.

Projekt przewiduje także, że decyzję o imporcie do Polski produktów rolnictwa ekologicznego wydawać będzie Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

W świetle przepisów możliwe będzie dofinansowanie prowadzenia koordynacji badań dotyczących rolnictwa ekologicznego. Dotacje będą również udzielane na dofinansowanie badań nad środkami (min. ochrony roślin) do produkcji ekologicznej. Pojawienie się na rynku większej liczby tzw. bezpiecznych ekologicznie środków ochrony roślin czy innych produktów stosowanych w procesie produkcji czy przechowywania, będzie miało pozytywny wpływ na rozwój rolnictwa ekologicznego.

Uprawy ekologiczne są zagrożone przez GMO

Docierają do nas niepokojące informacje o niekontrolowanym rozwoju upraw transgenicznych w Polsce. Żaden resort nie posiada zbioru rejestracji tych upraw. Rolnicy decydujący się na produkcję ekologiczną nie mają pewności, czy na którymś z sąsiednich gospodarstw nie zasiewa się nasion GMO.

Ustawa o rolnictwie ekologicznym nie będzie wiele warta, jeśli rząd Polski nie przyjmie ustawy o zakazie, lub kontroli i rejestracji upraw GMO. Pyłki roślin modyfikowanych genetycznie są bowiem przenoszone na inne pola i niestety nie chodzi tu wyłącznie o najbliższych sąsiadów.

Źródło: minrol.gov.pl

4.7/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments