Zakupy prosto od rolnika bez pośrednika!

Fot. sxc.hu Fot. sxc. hu

Projekt odrolnika.pl tworzony i realizowany jest przez rolników. Jego celem jest sprzedaż bezpośrednia produktów. Dzięki temu korzyści są obustronne! Ty (konsument) wydajesz mniej, wiesz co i od kogo kupujesz, otrzymujesz świeży towar prosto ze wsi! Rolnicy dostają sprawiedliwą zapłatę za produkt!Dzięki sprzedaży bezpośredniej rolnik uzyskuje wyższą cenę za swój towar zaś konsument świeży produkt wiadomego pochodzenia po niższych kosztach. W ramach sprzedaży bezpośredniej omijamy cały szereg pośredników, więc taki towar jest też tańszy. Nabywaną bezpośrednio żywność można identyfikować z konkretnym już nie tylko rolnikiem ale polem na którym wyrosła (warzywa), drzewem z którego została zerwana (owoce), czy zwierzęciem od którego została pozyskana (mleko od krowy).

W ramach projektu w planach jest sprzedaż:

a) żywności ekologicznej,
b) żywności lokalnej,
c) żywności tradycyjnej.

sprzedaż będzie prowadzona w następujący sposób:

a) Online (paczka od rolnika z dostawą do miasta)
b) sprzedaż wysyłkowa
c) Sklep stacjonarny
d) Jarmark

Zgodnie z planami projekt przewiduje rozwój sieci sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych na terenie całego kraju w połączeniu z szeroko rozumianą turystyką wiejską i kuchnią regionalną. Nabywca będzie mógł przyjechać na wakacje w region z którego pochodzą nabywane w ciągu roku produkty i po prostu wypocząć na wsi lub pomóc w pracach polowych przy uprawie owoców, warzyw które później będzie konsumował czy też przy chowie zwierząt.

Cena za oferowane w serwisie produkty jest pozbawiona marż pośredników i opłat ponoszonych przez komercyjny handel (najem powierzchni, koszty pracy, podatki) i inne.

Przykładowo:

  • rolnik za litr mleka z dostawą do dużego miasta ok. 80 km otrzymuje 2,20 zł (w cenie opakowanie 0,60 zł + etykieta 0,04 zł). To samo mleko po doliczeniu wyżej wymienionych opłat na półce kosztuje ok. 5 zł. W efekcie z powodu wysokiej ceny i braku nabywcy na cały dostarczony towar rolnik wraz z nową dostawą odbiera zwroty w wysokości ok. 30-40%. W konsekwencji po doliczeniu kosztu zużytej butelki, zepsutego mleka, kosztów transportu cena za 1 litr mleka wynosi 0,90 zł (2,20 - 0,60 - 0,04 - 0,66) zł = 0,90 zł. W ramach projektu odrolnika.pl mleko to będzie kosztowało 3,00 zł

W ciągu roku organizowane będą również tzw. „otwarte spotkania z rolnikami”, w trakcie których można będzie degustować oferowane produkty, zasięgać informacji nt. ich upraw, zbioru, przetwarzania, a także uzyskać konkretne przepisy kulinarne. Istnieje również możliwość samodzielnego zbioru produktów u rolników skupionych w ramach projektu, np. owoców, warzyw, itp.
Źródło: www.odrolnika.pl
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Pasaż zakupowy