Wiadomości - Ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości

Wiadomości

Kleszcz Hyalomma w Polsce
Wpływ człowieka na środowisko
Jest wielki, szybki i może przenosić śmiertelne choroby

W Polsce pojawił się nowy rodzaj kleszcza. Hyalomma pochodzi z Afryki i został zaobserwowany przez naukowców na Dolnym Śląsku. Jest on większy od znanych nam pajęczaków i może przenosić groźne, czasem nawet śmiertelne w skutkach, choroby.W Polsce, na Dolnym Śląsku zauważono nowy gatunek kleszcza. Jest on gigantyczny – zdaniem naukowców nawet dwukrotnie większy od zwykłego…

Kos zwyczajny, fot. shutterstock
Ciekawostki i zagadki przyrodnicze
Nasz kos zwyczajny nie taki zwyczajny. Poznaj niezwykłe tajemnice tego ptaka

Kos zwyczajny zamieszkuje niemal całą Europę i dużą część kontynentu azjatyckiego (część południową, środkową oraz wschodnią). Został sprowadzony do Australii, Nowej Zelandii i na przyległe wyspy), a także do zachodniej Afryki. Znaczna część populacji, zasiedlająca lasy północnej i wschodniej części Europy. Kos zimą migruje w cieplejsze rejony śródziemnomorskie. Nasze leśne kosy odlatują w październiku i listopadzie, a powracają w marcu lub kwietniu. Potrzeba było niemal 100 lat, by stał się gatunkiem osiadłym. Kos coraz częściej zamieszkuje tereny miast przez cały rok, nie odbywając jesiennych  wędrówek na południe.

fot. shutterstock
Wpływ technologii energetycznych na środowisko
Panele słoneczne, które mogą generować energię elektryczną w nocy? To jest możliwe!

Panele słoneczne są popularną formą pozyskiwania zielonej energii, ale nie są pozbawione ograniczeń. Najlepiej sprawdzają się w jasnym, bezpośrednim świetle słonecznym, więc pochmurne i deszczowe dni mogą ograniczać efektywność energetyczną. Jeśli chodzi o zmrok, panele słoneczne nie mogą działać bez bezpośredniego lub pośredniego światła słonecznego — przynajmniej na razie.