Aktywista pozywa Szwajcarię po tym, jak w więzieniu nie zapewniono mu wegańskich posiłków
Aktywista, działacz na rzecz praw zwierząt, obwinia szwajcarskie więzienie stanowe za niedostarczenie mu wegańskich posiłków, co odbiło się na jego zdrowiu. Sprawa trafiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Sprawa dotyczy anonimowego szwajcarskiego działacza na rzecz praw zwierząt, który został aresztowany w listopadzie 2018 roku za serię włamań i zniszczeń dokonanych w rzeźniach, sklepach mięsnych i restauracjach w zachodniej Szwajcarii. Ówczesny 28-latek trafił do więzienia Champ-Dollon w Genewie na 11 miesięcy.
Po kilku dniach pobytu w więzieniu poskarżył się władzom więziennym, że nie zapewniono mu zrównoważonych posiłków roślinnych. Zwrócił uwagę, że mógł jeść tylko bułki do burgerów, ryż i sałatki. Odmówił również przyjmowania suplementu B12, dopóki więzienie nie dostarczyło suplementu pochodzenia roślinnego. Później lekarz zdiagnozował u więźnia zaparcia, hemoroidy i niedobór żelaza.
Pisemny wniosek o zmianę reżimu żywieniowego został odrzucony przez więzienie, które stwierdziło, że podjęło już kroki, aby zapewnić więźniowi możliwość skorzystania z diety jak najbardziej zbliżonej do jego przekonań.
W czerwcu 2020 r. szwajcarski sąd federalny uznał apelację za niedopuszczalną. Dlatego adwokat więźnia wniósł sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) z siedzibą w Strasburgu. ETPCz składa się z 46 sędziów z wielu krajów – w tym Wielkiej Brytanii, Norwegii i Turcji – które podpisały Europejską Konwencję Praw Człowieka. Do apelacji dołączył były pacjent kliniki psychiatrycznej w Szwajcarii, któremu również odmówiono dostępu do diety wegańskiej.
Sąd w Strasburgu, który oddala około 95% wniesionych do niego spraw, uwzględnił apelację.
Sąd zwrócił się do państwa szwajcarskiego o rozważenie, czy więzienie naruszyło artykuł 9 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który stanowi, że „każdy ma prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania”.
Szwajcaria ma trzy do czterech miesięcy na udzielenie odpowiedzi na pytania ETPC. Wtedy zostanie ustalone, czy prawo do diety wegańskiej/wegetariańskiej powinno być zagwarantowane w więzieniach i szpitalach.
Weganizm zyskuje na popularności w Szwajcarii. Uważa się, że obecnie około 4% populacji podąża za stylem życia. W czerwcu tego roku niezależny think-tank w tym kraju przewidział, że do 2050 roku Szwajcaria będzie krajem całkowicie wolnym od mięsa.
- Polly Foreman; “Animal Activist Takes Switzerland To Court After Not Being Provided Vegan Meals In Prison”; data dostępu: 2022-11-04;
Teraz będzie musiał udowodnić, że dieta w więzieniu jest niezdrowa dla człowieka. Ciekawe. Aktywista zaczyna być synonimem = nierób, nieudacznik bez zawodu, przegryw życiowy