Apel WWF do Ministra Finansów
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Apel WWF do Ministra Finansów

Apel WWF do Ministra Finansów

Świat stanął obecnie w obliczu dwóch powiązanych ze sobą kryzysów: finansowego i klimatycznego – napisała w swoim liście do Ministra Finansów, Jana Rostowskiego, międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. List został wysłany w związku ze spotkaniem unijnych ministrów. WWF podniósł w liście dwie kwestie, które mogą mieć znaczący wpływ na negocjacje globalnego porozumienia w czasie szczytu klimatycznego w Kopenhadze.

Według WWF kraje rozwijające się powinny ograniczyć swoje emisje przynajmniej o 30% w stosunku do scenariusza „business as usual” do roku 2020, ale będzie to możliwe tylko pod warunkiem istotnego wsparcia finansowego ze strony krajów rozwiniętych. Kraje rozwijające się mogłyby podjąć podstawowe działania w zakresie ograniczania emisji, podczas gdy główne inwestycje, bardziej kosztowne działania mitygacyjne oraz tworzenie możliwości rozwojowych powinny być wspierane przez kraje rozwinięte.

Zdaniem WWF potrzeba około 110 mld Euro rocznie z krajów uprzemysłowionych, które nie tylko dysponują odpowiednimi środkami, ale też są odpowiedzialne za nasilenie zmian klimatu w ostatnim stuleciu. Całkowity udział UE w tym finansowaniu powinien wynieść około 35 mld euro. Niezapewnienie odpowiednich funduszy zablokuje drogę do porozumienia w Kopenhadze i zagrozi osiągnięciu przez UE celu – ograniczenia wzrostu globalnej temperatury poniżej 2ºC.

Osiągnięcie światowego porozumienia w zakresie negocjacji klimatycznych w Kopenhadze w grudniu br. jest niezbędne do powstrzymania postępujących zmian klimatycznych, podczas gdy działania powstrzymujące pogłębianie się kryzysu finansowego stwarzają realne szanse zrównoważonego rozwoju dla gospodarek Unii Europejskiej.

Źródło: WWF

Oszczędźcie klimat!

4.8/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments