Bardzo rzadkie białe żyrafy zabite przez kłusowników
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Bardzo rzadkie białe żyrafy zabite przez kłusowników

Bardzo rzadkie białe żyrafy zabite przez kłusowników

Były jednymi z najrzadszych żyraf chodzących po ziemi, a teraz ich nie ma.

Biała żyrafa w Hirola Conservancy, fot. www.hirolaconservation.org

Biała żyrafa w Hirola Conservancy, fot. www.hirolaconservation.org

W kenijskim rezerwacie dzikich zwierząt znaleziono szczątki dwóch białych żyraf ‒ poinformowali we wtorek strażnicy z Ishaqbini Hirola Conservancy.

Żyrafa-matka i jej cielę prawdopodobnie zginęły z rąk kłusowników. Kenia Wildlife Service została wezwana do rezerwatu po tym, jak poinformowano, że żyrafy nie były widziane od dłuższego czasu.


Po znalezieniu kości urzędnicy zajmujący się dzikimi zwierzętami oszacowali, że żyrafy nie żyją od co najmniej czterech miesięcy.

„To bardzo smutny dzień dla społeczności Ijary i Kenii jako całości. Jesteśmy jedyną społecznością na świecie, która jest opiekunami białych żyraf”‒ powiedział Mohammed Ahmednoor, kierownik rezerwatu w hrabstwie Garissa w Kenii.

„To cios dla ogromnych kroków podjętych przez społeczność w celu ochrony rzadkich i unikalnych gatunków, a także alarmowe wezwanie do dalszego wspierania wysiłków na rzecz ochrony”.

Po raz pierwszy usłyszeliśmy o białej żyrafie w 2017 roku, kiedy na łamach mediów pojawiły się zdjęcia tych rzadkich zwierząt. Była to matka z dwoma cielakami. Trzyosobowa rodzina prowadziła swobodne życie w obrębie sanktuarium, wzbudzając duże zainteresowanie turystów na całym świecie.

„Jest to długotrwała strata, biorąc pod uwagę, że badania genetyczne, które były znacznymi inwestycjami w tym obszarze przez naukowców, poszły na marne. Ponadto biała żyrafa znacznie ożywiła turystykę w tym obszarze” ‒ powiedział Ahmednoor.

Zwierzęta zyskały swój unikalny kolor od choroby zwanej leucyzmem. Jest to genetyczne schorzenie, które powoduje, że komórki skóry żyrafy nie wytwarzają pigmentacji. Powoduje to białe, blade lub niejednolite zabarwienie skóry.

W przeciwieństwie do bielactwa, zwierzęta z leucyzmem nadal wytwarzają ciemny pigment w tkance miękkiej, co oznacza, że oczy żyrafy były ciemne.

Chociaż Kenia Wildlife Service powiedziała, że rzadkie zwierzęta były jedynymi trzema białymi żyrafami, które pozostały na świecie, to inną białą żyrafę zauważono w Parku Narodowym Tarangire w Tanzanii w styczniu 2016 r. Jednak nie wiadomo co się obecnie dzieje ze zwierzęciem.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. https://www.theguardian.com/world/2020/mar/11/kenyas-rare-white-female-giraffe-killed-by-poachers; 2020-03-11;
4.6/5 - (15 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments