Bariery widoczne dla ptactwa
Ekologia.pl Wiadomości Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności Bariery widoczne dla ptactwa

Bariery widoczne dla ptactwa

Fot.: Szklane budynki mogą być groźne dla ptaków (Michał kaczorowski, boaedon.pl)
Fot.: Szklane budynki mogą być groźne dla ptaków (Michał kaczorowski, boaedon.pl)
Miliony ptasich istnień można ocalić stosując proste środki, tak by bariery architektoniczne były dobrze widoczne dla ptaków. Serwis Mongabay.com powołując się na artykuł z „Wilson Journal of Ornithology” przedstawił nowe pomysły na zmniejszenie śmiertelności ptaków.

Daniel Klem, ornitolog z Muhlenberg Collegew w Pensylwanii postanowił przetestować różne rodzaje pokryć, tak by szyby i przezroczyste panele chroniące przed hałasem, nie tracąc swoich właściwości stały się bardziej widoczne dla ptaków. Najskuteczniejsza okazała się specjalna warstwa zawierająca obszary pochłaniające i odbijające ultrafiolet, która mimo, zż niewidoczna dla ludzi jest doskonale widziana przez ptaki.  Według naukowców stosując to stosunkowo tanie i mało pracochłonne rozwiązanie na całym świecie, co roku można ocalić miliardy ptaków, które dotychczas rozbijały się o przezroczyste i słabo widoczne bariery.

A problem jest poważny – kolizje z szybami to druga po utracie środowiska przyczyna śmiertelności wśród ptaków. Według szacunków tylko w Stanach Zjednoczonych co roku ginie tak około miliarda ptaków, podczas gdy w skutek polowań 120 milionów a  w wyniku zderzenia z turbinami wiatrowymi  „zaledwie” 400 tysięcy.  Śmiertelność wśród ptaków może zmniejszyć także wyłączanie świateł w budynkach nocą oraz oszczędzanie drzew i krzewów rosnących w pobliżu budynków.

Ekologia.pl
4.8/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments