Biebrzańskie lasy i łąki przestały płonąć
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Biebrzańskie lasy i łąki przestały płonąć

Biebrzańskie lasy i łąki przestały płonąć

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym został ugaszony. Służby Biebrzańskiego Parku Narodowego przez kolejne dni będą nadzorowały pogorzelisko. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną pożaru mogło być podpalenie.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Po godzinie 15, w niedzielę 26 kwietnia 2020 roku po blisko tygodniu zostały zakończone działania gaśnicze na  terenie Biebrzańskiego Parku Narodowym ‒ czytamy na stronie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. Taka decyzja została podjęta po oględzinach terenu przeprowadzonych w niedzielę z policyjnego śmigłowca z kamerą termowizyjną i dronów strażackich. Pracownicy Parku i strażacy z OSP nadal będą nadzorowali pożarzysko.

Strażacy, leśnicy i pracownicy parku od 19 kwietnia br.  walczyli z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Ostatecznie ogień strawił 5280 hektarów łąk i trzcinowisk. Zniszczona została przyroda, obszary lęgowe rzadkich gatunków ptaków, zespoły roślin i zwierząt, które są związane z terenami bagiennymi.

Prawie pewne jest, że przyczyną pożaru było podpalenie. Prokuratura Okręgowa Białymstoku będzie prowadzić śledztwo w sprawie pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Dyrektor Biebrzańskiego PN Andrzej Grygoruk wyznaczył 10 tys. zł nagrody dla osoby, które wskaże podpalacza. 

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. https://www.biebrza.org.pl/1148,komunikat-zbiorczy-pozar-2020; 2020-04-27;
4.7/5 - (13 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments