Budowa kopalni w Tomisławicach wstrzymana!
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Budowa kopalni w Tomisławicach wstrzymana!

Budowa kopalni w Tomisławicach wstrzymana!

Aktywiści Greenpeace protestują przeciw budowie nowej odkrywki Tomisławice. Fot. Greenpeace
Aktywiści Greenpeace protestują przeciw budowie odkrywki Tomisławice. Fot. Greenpeace

Wczoraj Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) w Koninie postanowiło wstrzymać wykonanie decyzji środowiskowej wójta gminy Wierzbinek, która umożliwiała rozpoczęcie budowy kopalni odkrywkowej Tomisławice.

O wstrzymanie tej inwestycji zabiega lokalna społeczność. W grudniu 2008 roku mieszkańcy gminy Wierzbinek złożyli wniosek, przygotowany na zlecenie Greenpeace, o unieważnienie decyzji wójta. Postanowienie SKO wstrzymuje wykonanie prac do czasu rozpatrzenia wniosku o unieważnienie decyzji środowiskowej

„Cieszy nas sprawiedliwa decyzja SKO, która jest pierwszym krokiem w kierunku zaniechania inwestycji. Głos społeczeństwa został wysłuchany i powinien to być wyraźny sygnał dla Premiera, w którego rękach jest teraz los Polityki energetycznej Polski do 2030 r. Polski rząd musi liczyć się z tym, że projekty kolejnych odkrywek będą spotykać się z protestami. Nasz kraj musi odejść od przestarzałych i kosztownych technologii opartych na węglu na rzecz czystych technologii: efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii” – mówi Magdalena Zowsik, koordynatorka kampanii klimatyczno-energetycznej.

Plany inwestycyjne kopalni Tomisławice zakładają wydobycie około 50 milionów ton węgla brunatnego, którego spalenie spowoduje emisje ok. 50 mln ton CO2 i to w czasach nasilającego się kryzysu klimatycznego. Realizacja projektu zagrozi położonemu w jego pobliżu jezioru Gopło i zniszczy unikalny ekosystem pobliskich terenów Natura 2000.

Źródło: Greenpeace

4.8/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments