Bush wyznacza oceaniczne rezerwaty chronione
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Bush wyznacza oceaniczne rezerwaty chronione

Bush wyznacza oceaniczne rezerwaty chronione

Jedna z dziewiczych plaż Samoa Amerykańskiego. Fot. cc
Jedna z dziewiczych plaż Samoa Amerykańskiego. Fot. cc

George Bush ustanowił dziś obszar prawie 200 tys. mil kwadratowych na Oceanie Spokojnym jako obszar chroniony. Decyzja stoi w sprzeczności z dotychczasową polityką odchodzącego prezydenta i zapadła na dwa tygodnie przed jego pożegnaniem z Białym Domem.

Trzy regiony morskie obejmują łącznie teren porównywalny z obszarem stanu Teksas. Tym samym, paradoksalnie, Bush stał się liderem jeśli chodzi o wielkość ustanowionych rezerwatów wodnych na świecie. Nie wydaje się jednak, by ogłoszona decyzja wpłynęła na pozytywny obraz prezydencji Busha, jeśli chodzi o ochronę przyrody i kwestie ekologii. Obrońcy środowiska pamiętają jego 8-letnią ignorancję wobec konieczności przeciwdziałania zmianom klimatu i rosnącego zanieczyszczenia powietrza oraz ochrony dzikiej flory i fauny.

Nowe rezerwaty oceaniczne to Wyspy Mariańskie na zachodnim Pacyfiku, łańcuch wysp na środkowym Pacyfiku oraz dziewicze rafy koralowe atolu Rose na terytorium Samoa Amerykańskiego.

Wraz z Wyspami Mariańskimi ochroną został objęty Rów Mariański, którego głębokość przekracza wysokość Mount Everest oraz ciąg 21 aktywnych wulkanów i  podwodnych termicznych źródeł. Obszar jest domem dla 300 gatunków koralowców i zróżnicowanej populacji ryb. Wyspy i atole Pacyfiku są miejscem gniazdowania ptaków morskich i wędrownych. Zamieszkują tam również zagrożone gatunki żółwi.

Wyznaczenie tych obszarów jako rezerwaty chronione jest równoznaczne z zakazem połowów oraz wydobywania surowców naturalnych.

ekologia.pl

4.8/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments