Była fabryka samochodów FSO zamieni się w ekologiczne miasto przyszłości | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Była fabryka samochodów FSO zamieni się w ekologiczne miasto przyszłości

Była fabryka samochodów FSO zamieni się w ekologiczne miasto przyszłości

Na 62 ha terenów dawnych zakładów FSO w Warszawie powstanie zrównoważone 15-minutowe Miasto Przyszłości. Będzie tam dużo zieleni, nowoczesne mieszkania, biura, usługi szkoły i przestrzeń wolna od samochodów. Realizacja tego ogromnego przedsięwzięcia ma zająć ok. 25 lat.

Materiały prasowe, źródło: https://fso-park.pl

Materiały prasowe, źródło: https://fso-park.pl


OKAM zakupił pofabryczny teren po dawnej Fabryce Samochodów Osobowych w 2021 r. Przykładając wagę do historii, deweloper już przed dwoma laty podjął decyzję o zachowaniu wybranych budynków lub ich fragmentów, co zostało ujęte w koncepcji Master Planu. Prace przy ul. Jagiellońskiej 88 w Warszawie mają rozpocząć się w 2025 roku, a realizacja całego projektu rozłoży się na ok. 25 lat.
– Przez ponad 2 lata od zakupu działki intensywnie pracowaliśmy z władzami i organizacjami lokalnymi, partnerami oraz ekspertami, aby wypracować wspólną, satysfakcjonują dla wszystkich stron wizję przyszłości terenu po dawnej FSO.– zaznacza Arie Koren, założyciel OKAM Capital i CEO OKAM City, spółki realizującej inwestycję.

Pojekt wpisuje się w ideę 15-minutowego miasta, gdzie do wielu miejsc dojdzie się pieszo. Na terenie „FSO Park” znajdą się mieszkania dla ok. 19 tys. osób, a także ok. 13 tys. nowych miejsc pracy, pojawią się obiekty edukacyjne oraz handlowo-usługowe, w tym eko-targ, strefy przeznaczone pod organizację wydarzeń kulturowych, szkoła podstawowa, publiczny skatepark, ścieżki biegowe czy rowerowe. Ruch samochodów spalinowych, w tym osobowych, na terenie kompleksu będzie wyłączony. Wokół inwestycji powstaną parkingi zbiorcze, wyznaczone zostaną też punkty dla aut dostawczych czy kurierów, zaś do dyspozycji mieszkańców czy najemców OKAM przekaże pojazdy elektryczne czy rowery.

Wizualizacja F.S.O. Park, materiały prasowe, źródło: https://fso-park.pl

Przestrzeń ma też realizować ideę zrównoważonego rozwoju. Dzięki energii odnawialnej możliwe będzie zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną z sieci o 20 proc. Planowany jest też system całkowitej retencji wody opadowej czy wewnętrzna sieć niskotemperaturowa. Nowoczesne rozwiązania, według założeń, pozwolą o 100 proc. zmniejszyć w miesiącach letnich zapotrzebowania na energię cieplną z sieci potrzebną do grzania wody i klimatyzacji, a także na o 34 proc. mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną z sieci w zimę.

– Zgodnie z ideą “od wysokiej jakości pracy do wysokiej jakości życia” z terenu, będącego niegdyś miejscem pracy, pragniemy stworzyć wyjątkową, otwartą przestrzeń do życia, dla osób, które są świadome siebie, swoich oczekiwań oraz wartości. Za główny cel postawiliśmy sobie zwrócenie uwagi na wyzwania współczesnego świata, w tym: zwiększający się poziom zanieczyszczenia środowiska, wzrost emisji CO2, izolację społeczną, hałas czy niewystarczającą edukację w tych tematach. Zacznijmy te zmiany razem w F.S.O. PARK, w miejscu, które ma łączyć.- zaznacza Anna Watkowska, Członek Zarządu OKAM City i Lider Projektu F.S.O. PARK

Powierzchnia użytkowa całego terenu wyniesie ok. 700.000 mkw., zaś PUM niemal 440.000 mkw. Realizacja I etapu planowana jest w I kwartale 2025 r. W ramach I etapu projektu, który obejmie ok. 11 ha, powstanie część budynków mieszkalnych z powierzchniami handlowo-usługowymi a także pierwszy fragment parku. Docelowo w całej inwestycji powstanie ok. 12 tys. mieszkań z przeznaczeniem dla 17-19 tys. osób, a także ok. 13 tys. nowych miejsc pracy. Realizacja całego projektu przewidziana jest na ok. 25 lat.

Wizualizacja F.S.O. Park, materiały prasowe, źródło: https://fso-park.pl

Wizualizacja F.S.O. Park, materiały prasowe, źródło: https://fso-park.pl
Ekologia.pl
Bibliografia
  1. https://okam.pl/;
  2. https://fso-park.pl/;
4.9/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments