Chiny kończą z plastikiem!
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Chiny kończą z plastikiem!

Chiny kończą z plastikiem!

Chiny, jeden z największych na świecie producentów tworzyw sztucznych, zwiększają ograniczenia dotyczące produkcji, sprzedaży i stosowania plastików, dążąc do rozwiązania jednego z największych problemów środowiskowych w kraju.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Chiny od lat walczą z odpadami, które generuje 1,4 miliarda obywateli.

Zastosowanie plastiku w najbardziej zaludnionym kraju na świecie rośnie, ponieważ aplikacje do zakupów online i dostarczania żywności stały się częścią codziennego życia, nawet na obszarach wiejskich. Łatwość, z jaką można zamówić jedzenie przez Internet, często z czasem oczekiwania wynoszącym zaledwie 10-15 minut, oznacza zwiększenie liczby plastikowych toreb, pojemników i sztućców, które są po prostu wyrzucane.


Tylko w 2017 roku Chiny zebrały 215 milionów ton miejskich odpadów komunalnych. Jednak dane krajowe dotyczące recyklingu nie są dostępne.

Narodowa Komisja Rozwoju i Reform w niedzielę wydała nową politykę, która zostanie wdrożona w ciągu najbliższych pięciu lat.

Torby nieulegające degradacji zostaną zakazane w dużych miastach do końca 2020 r., a w całych Chinach do 2022 r. Do końca 2020 r. w chińskich restauracjach nie będzie można używać plastikowych słomek. Zakazana będzie również produkcja i sprzedaż toreb plastikowych o grubości mniejszej niż 0,025 mm. Branża hotelarska od 2025 roku nie będzie mogła oferować swoim klientom bezpłatnych plastikowych artykułów.

To nie jest pierwsza chińska kampania przeciwko wykorzystaniu tworzyw sztucznych. W 2008 r. kraj zakazał sprzedawcom detalicznym rozdawania bezpłatnych toreb plastikowych oraz produkcji ultracienkich foliówek.

W 2017 r. Chiny – niegdyś największy na świecie importer odpadów z tworzyw sztucznych – ogłosiły, że wprowadzą zakaz importu zagranicznych odpadów z plastiku.

Chiny nie są jedynym krajem w Azji, który wypowiedział wojnę odpadom z tworzyw sztucznych.

W Tajlandii od 2021 roku w sklepach nie dostaniemy plastikowych toreb. Podobne kroki podjęła stolica Indonezji Dżakarta, która od czerwca br. zakazuje stosowania foliowek w domach towarowych, supermarketach i na tradycyjnych rynkach.

Chociaż coraz więcej krajów podejmuje działania w celu ograniczenia plastiku jednorazowego użytku, zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi pozostaje poważnym problemem na całym świecie. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych „Nie jesteśmy już w stanie poradzić sobie z ilością wytwarzanych odpadów z tworzyw sztucznych, chyba że przemyślimy sposób, w jaki produkujemy, wykorzystujemy i zarządzamy tworzywami sztucznymi. Ostatecznie walka z jedną z największych plag środowiskowych naszych czasów będzie wymagała od rządów regulacji, od innowacji od przedsiębiorstw i od działań indywidualnych ”.

Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
  1. https://www.theguardian.com/world/2020/jan/19/china-moves-to-phase-out-single-use-plastics; 2020-01-20;
4.5/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

super , a u nas nikt nic nie robi tylko ceny podnoszą na torby plastykowe !

super info!