Chiny skończą erę testowania importowanych kosmetyków na zwierzętach
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Chiny skończą erę testowania importowanych kosmetyków na zwierzętach

Chiny skończą erę testowania importowanych kosmetyków na zwierzętach

Era testów kosmetyków na zwierzętach dobiega końca. Państwo Środka jest gotowe zrewidować swoją politykę, w ten sposób, by marki kosmetyczne, które chcą wejść na chiński rynek, mogły zrezygnować z testów na zwierzętach.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Zgodnie z wcześniejszymi przepisami chińskimi wszystkie kosmetyki, w tym szampony, środki nawilżające, perfumy, musiały zostać przetestowane na zwierzętach przed wprowadzeniem na rynek krajowy. Jednak w zeszłym roku chińska Narodowa Administracja Produktów Medycznych rozpoczęła prace nad znaczącą modernizacją bezpieczeństwa kosmetycznego.

Rada stanowa ostatecznie opublikowała zaktualizowaną wersję chińskiego rozporządzenia w sprawie nadzoru i administracji w zakresie kosmetyków (CSAR) w dniu 29 czerwca 2020 r., Zastępując istniejące przepisy dotyczące nadzoru higieny kosmetyków (CHSR), które po raz pierwszy opublikowano w 1989 r.

Nowa wersja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r. wskazuje, że kosmetyki nie będą już poddawane obowiązkowym testom na zwierzętach i zostaną zastąpione ocenami bezpieczeństwa niezależnie od tego, czy są produkowane w kraju, czy importowane.
 
Ten ruch nastąpił po latach nacisków ze strony PETA. W 2012 roku organizacja charytatywna zajmująca się prawami zwierząt ujawniła, jak niektóre firmy, które wcześniej były wolne od okrucieństwa, aby zdobyć przyczółek w chińskim przemyśle kosmetycznym, po cichu zaczęły płacić rządowi za testowanie swoich produktów na zwierzętach. W tamtym czasie testy na zwierzętach były wymagane dla wszystkich kosmetyków sprzedawanych w Chinach.

Zmieniające się przepisy mogą mieć głęboki wpływ na całą branżę kosmetyczną, biorąc pod uwagę entuzjazm chińskich konsumentów dla międzynarodowych marek kosmetyków i produktów do pielęgnacji skóry.

Według ekspertów rynkowych nowe przepisy potencjalnie otworzą rynek o wartości 51,3 miliarda funtów dla międzynarodowych marek kosmetyków i produktów do pielęgnacji skóry.

„Cieszymy się, że Chiny zrobiły ten ważny krok w kierunku przepisów dotyczących kosmetyków wolnych od okrucieństwa” ‒ powiedziała Kitty Block, dyrektor generalny Humane Society International, które prowadzi globalną kampanię #BeCrueltyFree.

„Chiny pozostają jednym z nielicznych krajów na świecie, które wymagają testów na zwierzętach dla produktów kosmetycznych, więc usunięcie tego wymogu dla kosmetyków codziennego użytku byłoby przełomem w kwestii piękna wolnego od okrucieństwa.” ‒ dodała.

Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
  1. https://www.totallyveganbuzz.com/news/china-end-animal-testing-cosmetics/; 2020-08-10;
4.6/5 - (15 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments