HANDEL ZAGROŻONYMI GATUNKAMI. Chiny. Zagrożone gatunki zwierząt
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Chiny: zero tolerancji dla handlu zagrożonymi gatunkami zwierząt.

Chiny: zero tolerancji dla handlu zagrożonymi gatunkami zwierząt.

fot. dreamstime
fot. dreamstime

Od poniedziałku 11 czerwca br. użytkownicy serwisów Alibaba, Taobao i Tencent muszą przestrzegać chińskiego prawa ochrony dzikich zwierząt oraz przepisów Konwencji Waszyngtońskiej. Największe chińskie sklepy internetowe podpisały deklarację zero tolerancji dla handlu zagrożonymi gatunkami zwierząt – informuje WWF Polska.

Jeszcze na początku roku nielegalny towar był powszechnie dostępny w sklepach internetowych, na portalach aukcyjnych i forach tematycznych. Tylko w kwietniu 2012 roku WWF znalazł blisko 3,5 tysiąca chińskojęzycznych ogłoszeń oferujących produkty z kością tygrysa, rogiem nosorożca i skorupą żółwia szylkretowego. W ciągu zaledwie jednego miesiąca chińska policja przeprowadziła ponad 700 śledztw przeciwko nielegalnym handlarzom, zamknęła 628 sklepów internetowych i usunęła ponad 1,6 tysiąca wpisów na czatach i forach internetowych.

Zdaniem organizacji WWF deklaracja zero tolerancji dla nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami zwierząt to krok milowy w ochronie zwierząt znajdujących się na krawędzi wyginięcia. Poparcie dla deklaracji wyrazili wszyscy przedstawiciele chińskich sklepów internetowych i portali aukcyjnych uczestniczący w warsztatach współorganizowanych przez WWF.

– Komercyjny handel kośćmi tygrysa i rogiem nosorożca został zakazany w Chinach w 1993 roku – mówi Magdalena Gołębiewska z WWF Polska – Mniejsza dostępność nielegalnych produktów w tradycyjnych punktach sprzedaży doprowadziła jednak do przeniesienia się handlu do Internetu – dodaje.

WWF przypomina, że nielegalny handel to jedna z głównych przyczyn wymierania tygrysów w Chinach – w XX wieku aż 97 proc. populacji tego gatunku zniknęło z powierzchni Ziemi! Jednak zagrożone gatunki zwierząt są wykorzystywane również w innych celach. Ciosy słoni z Afryki, czy skorupy żółwi szylkretowych są tylko niektórymi przykładami surowców pochodzenia zwierzęcego, sprzedawanymi potem w charakterze pamiątek turystom.

Pamiętajmy o tym, żeby nie kupować produktów z nich wykonanych, nie tylko w czasie egzotycznych wakacji, ale również w Polsce. – apeluje WWF.

Ekologia.pl, źródło: WWF Polska
4.7/5 - (16 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments