Co ma wspólnego dziób tukana z chłodnicą?
Ekologia.pl Wiadomości Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności Co ma wspólnego dziób tukana z chłodnicą?

Co ma wspólnego dziób tukana z chłodnicą?

Dziób tukana spełnia ważną funkcję - chłodzi organizm ptaka.
Dziób tukana spełnia ważną funkcję - chłodzi organizm ptaka.

Tukan wielki (Ramphastus toco) ma potężny dziób długości jednej trzeciej ciała, co czyni go rekordzistą wśród ptaków. Jedną z funkcji ogromnego dzioba jest wypromieniowywanie nadmiernej ilości ciepła z organizmu – donoszą naukowcy na łamach najnowszego wydania tygodnika „Science”.

Naukowcy od dawna zastanawiali się nad funkcją takiego okazałego dzioba. Już Darwin sugerował, że może on odgrywać dużą rolę w doborze płciowym, kiedy to w okresie godowym zwiększa atrakcyjność w oczach partnerek.

Według innych teorii miał być użyteczny w zrywaniu i manipulowaniu owocami, którymi żywią się tukany, w obronie terytorium, w polowaniu na gniazda innych ptaków czy odstraszaniu konkurentów.

Zdaniem naukowców pracujących pod kierunkiem Glenna Tattersalla z Brock University w Kanadzie, jedną z ważnych funkcji dzioba tukana jest chłodzenie organizmu. Podobnie działają ogromne uszy słonia.

Naukowcy filmowali tukany za pomocą kamer termowizyjnych podczas zmieniającej się temperatury otoczenia. Okazało się, że temperatura dzioba, wyposażonego w gęstą sieć naczyń krwionośnych, zmieniała się szybko wraz ze zmianami temperatury na zewnątrz.

Na przykład o zachodzie Słońca, kiedy ptaki szły spać, temperatura dziobów spadała o około 10 st. Celsjusza w ciągu kilku minut. Dzięki temu ptaki mogły obniżyć w czasie snu temperaturę ciała.

Zdaniem naukowców, również inne ptaki, które nie pocą się, mogą używać swoich dziobów do tych samych celów.

Źródło: PAP Nauka w Polsce
4.8/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments