Co mają wspólnego turbulencje w samolocie ze zmianami klimatu? | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Co mają wspólnego turbulencje w samolocie ze zmianami klimatu?

Co mają wspólnego turbulencje w samolocie ze zmianami klimatu?

Jeśli ostatnio miałeś/miałaś wyboistą podróż samolotem, możesz winić za to zmiany klimatyczne. Naukowcy z Reading University w Wielkiej Brytanii badali turbulencje czystego powietrza. Odkryli, że ich częstotliwość wzrosła o 55% w latach 1979-2020 na typowo ruchliwej trasie północnoatlantyckiej. Wzrost ten przypisywali zmianom prędkości wiatru na dużych wysokościach, a to z kolei powiązali z ocieplaniem się powietrza spowodowanego emisją dwutlenku węgla.

Fot. Ewa Studio/Shutterstock

Fot. Ewa Studio/Shutterstock
Naukowcy przewidują, że niebezpieczne turbulencje czystego powietrza będą się nasilać wraz z postępem zmian klimatycznych.

„Powinniśmy inwestować w systemy prognozowania i wykrywania turbulencji, aby zapobiec przełożeniu się coraz bardziej wzburzonego powietrza na bardziej wyboiste loty w nadchodzących dziesięcioleciach” – mówi Paul Williams, naukowiec zajmujący się atmosferą z University of Reading, który jest współautorem studia.


Największe wzrosty odnotowały trasy lotnicze w USA i na północnym Atlantyku. Europa, Bliski Wschód i południowy Atlantyk również zanotowały znaczny wzrost turbulencji.

W badaniu przeanalizowano dane klimatyczne i atmosferyczne z okresu czterech dekad, aby określić, w jaki sposób zmiany klimatu wpływają na turbulencje czystego powietrza, ruch mas powietrza

Profesor Williams powiedział, że większa ilość turbulencji jest spowodowana większym uskokiem wiatru – lub różnicami w prędkości wiatru. Ta różnica istnieje w dużej mierze dzięki różnicy temperatur między równikiem a biegunami świata.

Podczas gdy satelity nie widzą turbulencji, widzą strukturę i kształt prądu strumieniowego, co pozwala na jego analizę. Radar z kolei może wykrywać turbulencje podczas burz, ale turbulencje w czystym powietrzu są prawie niewidoczne i trudne do wykrycia.

Turbulentne loty są nie tylko niewygodne, ale mogą również powodować obrażenia u osób przebywających w samolocie. Silne turbulencje zdarzają się bardzo rzadko, ale turbulencje przy czystym powietrzu mogą pojawić się niespodziewanie, gdy pasażerowie nie są zapięci pasami.

Są też konsekwencje finansowe. Przemysł lotniczy traci rocznie od 150 mln USD do 500 mln USD w samych Stanach Zjednoczonych z powodu skutków turbulencji, w tym zużycia samolotów. Wiąże się to również z kosztami środowiskowymi, ponieważ piloci spalają więcej paliwa, próbując uniknąć turbulencji.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Geophysical Research Letters.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. Flight turbulence increasing as planet heats up - study; Maddie Molloy; https://www.bbc.com/news/science-environment-65844901; 14/06/2032;
5/5 - (7 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments