Cyjanobakterie, które zapoczątkowały życie na Ziemi
Oceaniczne oazy tlenu zmieniły atmosferę Ziemi na bardziej przyjazną życiu. Miliardy lat temu reakcje chemiczne przeprowadzane przez cyjanobakterie spowodowały, że atmosfera ziemska stała się bogata w tlen. Zanim to się jednak stało, przez długi czas tlen pozostawał w oceanicznych skupiskach – potwierdzają najnowsze badania opublikowane na łamach „Nature Geoscience”.
Ponad 2,5 mld lat temu atmosfera ziemska różniła się znacznie od dzisiejszej. Dzisiaj w atmosferze naszej planety poziom tlenu wynosi około 21 proc., natomiast wtedy nie było go prawie w ogóle.
Jedyne formy życia, które wówczas występowały, to proste, jednokomórkowe organizmy. Powstanie wielokomórkowych organizmów, w tym człowieka, nie byłoby w takich warunkach możliwe.
Nasze istnienie zawdzięczamy więc cyjanobakteriom, które zaczęły wytwarzać tlen jako produkt uboczny reakcji chemicznych.
W najnowszych badaniach, Brian Kendall i Ariel Anbar z Arizona State University, potwierdzają hipotezę „tlenowych oaz”. Zanim tlen przeniknął do atmosfery ziemskiej, przez długi czas pozostawał rozpuszczony w powierzchniowych wodach oceanów, tworząc wokół cyjanobakterii rodzaj oaz bogatych w tlen – argumentują naukowcy.
„Nasze badania dowodzą, że gromadzenie się tlenu na Ziemi zaczęło się w powierzchniowych obszarach oceanów, w pobliżu kontynentów, gdzie najwięcej było substancji odżywczych – opisuje Kendall. – Okazuje się, że produkcja tlenu w niektórych miejscach oceanów była intensywna już na 100 mln lat, zanim zaczął on gromadzić się w atmosferze”.