Czesi odtworzą park narodowy w Chile
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Czesi odtworzą park narodowy w Chile

Czesi odtworzą park narodowy w Chile

Torres del Paine
Torre del Paine uważany jest za najpiękniejszy park narodowy Ameryki.

4 lata po katastrofie ekologicznej w słynnym parku narodowym Torres del Paine w Chile, wywołanej zaprószeniem ognia przez czeskiego turystę, rząd Czech, który wcześniej wziął na siebie odpowiedzialność za powstałe zniszczenia, rozpoczął program odtworzenia strawionych przez pożar powierzchni lasu.

Park narodowy Torres del Paine z racji unikatowego w skali światowej środowiska został wpisany w 1978 roku na listę światowych rezerwatów biosfery UNESCO. Powszechnie uważany jest za najpiękniejszy park narodowy Ameryki Południowej.

17 lutego 2005 czeski turysta Jiri Smitak przypadkowo zaprószył ogień na terenie Torres del Paine, w wyniku czego spłonęło około 5 procent całkowitej powierzchni parku. Pożar strawił wówczas 12 tys. hektarów parku oraz ponad 2 tys. hektarów lasów z cenną, rodzimą roślinnością. W akcji gaszenia wzięło udział 800 strażaków, którzy przez 10 dni walczyli z żywiołem. Koszt odtworzenia utraconych połaci lasów oszacowano wówczas na niemal półtora miliona dolarów.

Po pożarze czeskie media rozpoczęły ogólnokrajową kampanię, której celem było zebranie środków na przywrócenie pierwotnego charakteru parku. W rezultacie Republika Czeska przekazała milion dolarów na pomoc w zalesianiu oraz wysłała zespół leśników.

W planach jest odtworzenie 15 tys. hektarów lasu. Ma to nastąpić do 2010 roku.

ekologia.pl
4.8/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments