Czy Europa będzie spalać śmieci w Polsce?
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Czy Europa będzie spalać śmieci w Polsce?

Czy Europa będzie spalać śmieci w Polsce?

Unia Europejska wydała nową dyrektywę w sprawie odpadów. Unia Europejska uznaje w nowej dyrektywie spalarnie odpadów za zakłady odzyskiwania energii. Śmieci uzyskały zatem status surowców energetycznych, a ich spalanie będzie jednym ze wspieranych przez UE sposobów zagospodarowywania odpadów.

Istnieje ryzyko iż śmieci, np. z Niemiec, trafią do spalania w Polsce. W obecnej sytuacji może to jeszcze bardziej pogorszyć sytuację odpadową w naszym kraju.

Polska nie wywiązuje się cały czas z dyrektyw opakowaniowych nakazujących krajom członkowskim odzysk i recykling odpadów. Zaledwie 3 proc. prowadzi w Polsce pełną segregację odpadów. Zdecydowana większość śmieci trafia na wysypiska, z czego praktycznie wszystkie łamią prawa ochrony środowiska. Dodatkowe śmieci z Unii spowodują mniejsze zainteresowanie przetwarzaniem odpadów w Polsce. W pierwszej kolejności Polska powinna zająć się rozwiązaniem problemu własnych śmieci, a nie zagranicznych!

Nowa dyrektywa jest zachętą dla bogatych krajów UE – gdzie utylizacja odpadów jest droga – do eksportu odpadów do tańszych krajów, które mogą stać się „jedną wielką spalarnią”! Międzynarodowe porozumienia pozwalają bowiem na transport odpadów przez granice państw w celu ich recyklingu albo odzysku, a zakazują, gdy w grę wchodzi utylizacja.

Źródło: naszaziemia.pl
4.8/5 - (15 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments