Czy mamy naiwny rząd?
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Czy mamy naiwny rząd?

Czy mamy naiwny rząd?

Fot.: sxc.hu
Fot.: sxc.hu

Jak informuje Koalicja Klimatyczna na podstawie najnowszych badań  można stwierdzić, że  rząd Polski opiera swoją politykę klimatyczną na raporcie, który jest tendencyjny i wyrywkowy.

Opracowana przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową analiza wskazuje na poważne błędy Raportu Klimatycznego Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Kontrowersyjny „Raport 2030” firmy EnergSys, przygotowany na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej jest wykorzystywany jako źródło danych, które mają potwierdzać opinie, że Pakiet Klimatyczny Unii Europejskiej dotkliwie obciąży polską gospodarkę. Jednakże jego szczegółowa ocena opublikowana dziś przez gdański Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową pozwala stwierdzić, że raport zawyża koszty ekonomiczne Pakietu i zaniża wynikające z niego korzyści.

W ciągu ostatnich 6 miesięcy polski rząd  w dużej mierze opierał swój sprzeciw wobec Pakietu Klimatycznego UE na sponsorowanym przez sektor przemysłu raporcie EnergSys. Błędne wnioski raportu skłoniły rząd do podjęcia próby zablokowania przyjęcia Pakietu w grudniu.

Tymczasem z opublikowanych dzisiaj badań jednoznacznie wynika, że raport ten zawiera wiele istotnych luk i nieścisłości. Wyniki badań Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową pokazują, że raport EnergSys znacznie zawyża przewidywany wzrost cen energii elektrycznej i kosztów zaopatrzenia w energię oraz jego wpływ na sytuację gospodarczą. Raport mylnie zakłada, że sektor energii elektrycznej będzie musiał samodzielnie zrealizować cel 15% udziału odnawialnych źródeł energii. To założenie jest najdroższym możliwym scenariuszem i pomija potencjał taniej biomasy i wzrostu wydajności energetycznej, który ułatwiłby Polsce osiągnięcie redukcji emisji CO2.

Najnowsza publikacja podkreśla także pozytywny wpływ, jaki będą miały środki ochrony klimatu. W raporcie EnergSys zostało to całkowicie pominięte. Dla przykładu, inwestycje przychodów z systemu aukcji mogłyby przyczynić się do dodatkowego wzrostu polskiego PKB.

Dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju uważa, że ta analiza potwierdza, iż rząd został wprowadzony w błąd poprzez zniekształcone dane, które przesadnie podkreślają negatywny wpływ Pakietu na sytuację polskiego biznesu i konsumentów. „Teraz, kiedy poznaliśmy pełne dane, jest oczywistym, że raport EnergSys nie jest rzetelną analizą konsekwencji wprowadzenia Pakietu Klimatycznego, ale tendencyjnym przekłamaniem”- powiedział.

Pozostaje zadać pytanie: Dlaczego rząd naszego kraju oparł swoje stanowisko w sprawie Pakietu na  nieobiektywnym raporcie – sponsorowanym przez sektor przemysłu?

Źródło: Koalicja Klimatyczna

4.8/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments