Czy pantera śnieżna przetrwa? | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Czy pantera śnieżna przetrwa?

Czy pantera śnieżna przetrwa?

Pantery śnieżne ofiarami zmian klimatu? Wskazuje na to najnowszy raport organizacji ekologicznej WWF. Zdaniem ekologów trzeba podjąć pilne działania na rzecz ochrony tych zwierząt.

Pantera śnieżna. von Steve Tracy [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Pantera śnieżna. von Steve Tracy [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Obecnie w wysokich górach Azji Środkowej żyje około 4 tysiące panter śnieżnych, ale ich liczebność maleje. Najnowszy raport WWF dowodzi, że 1/3 obecnego siedliska panter śnieżnych, zniknie w rezultacie zmian klimatu.

Zdaniem ekologa w wyniku globalnego ocieplenia lasy wkraczają na coraz wyższe tereny, które do tej pory były bezleśne. Wraz z zalesianiem pojawią się ludzie, którzy będą zakładać pola uprawne i hodowle zwierząt

– W ten sposób pantery śnieżne zostaną zepchnięte do niewielkich obszarów, których nie dotkną zmiany klimatu – mówi Paweł Średziński z WWF Polska.

Niezwykle istotne jest przeciwdziałanie ograniczeniu bazy pokarmowej panter śnieżnych, spychanych coraz bardziej przez człowieka. Podobne wyzwanie stanowi walka z kłusownictwem i złym planowaniem przestrzennym, negatywnie oddziałującym na środowisko.

By lepiej chronić te zwierzęta potrzebne są badania naukowe. Dlatego organizacje ekologiczne, w tym WWF wspierają monitoring gatunku. „Tylko w ten sposób będzie można szybko reagować na zagrożenia dla przetrwania panter śnieżnych” – czytamy w komunikacie prasowym.

Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia
  1. WWF Polska;
4.5/5 - (20 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments