Dania odstrzeli 15 milionów norek, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Dania odstrzeli 15 milionów norek, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa

Dania odstrzeli 15 milionów norek, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa

Dania, największy na świecie producent futer, planuje odstrzelenie wszystkich norek w kraju, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się zmutowanej postaci koronawirusa.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Premier Mette Frederiksen powiedziała w środę, że decyzja została podjęta z „ciężkim sercem”, ale była konieczna. „Wirus zmutował u norek. Zmutowany wirus rozprzestrzenił się na ludzi” – powiedziała Frederiksen.

Zacytowała raport rządowy, w którym stwierdzono, że zmutowany wirus osłabia zdolność organizmu do tworzenia przeciwciał, potencjalnie sprawiając, że obecnie opracowywane szczepionki przeciwko Covid-19 są nieskuteczne.

„Ponosimy wielką odpowiedzialność za naszą własną populację, ale w obliczu mutacji, która została wykryta, mamy jeszcze większą odpowiedzialność również za resztę świata” – powiedziała podczas konferencji prasowej.

Raport agencji rządowej zajmującej się mapowaniem koronawirusa w Danii wykazał mutację wirusa u 12 osób w północnej części kraju, które prawdopodobnie zaraziły się od norek. Minister zdrowia Magnus Heunicke powiedział, że połowa z 783 przypadków COVID-19 u ludzi w północnej Danii „jest związana” z norkami.

Dania jest jednym z głównych eksporterów futer z norek na świecie, produkującym około 17 milionów futer rocznie. Większość eksportu trafia do Chin i Hongkongu. Według szacunków rządu ubój 15 milionów norek w tym kraju może kosztować nawet 785 milionów dolarów.

Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
  1. https://edition.cnn.com/2020/11/05/europe/denmark-mink-cull-coronavirus-intl-hnk-scli/index.html; 2020-11-05;
4.7/5 - (7 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments