Daniele przekazują uczciwe informacje o sobie
Odgłosy, a właściwie postękiwania samców danieli w czasie godów, są dla ich rywali i potencjalnych partnerek uczciwą informacją na temat wieku i możliwości zwierzęcia na polu walki.
W miarę starzenia się samca zmienia się też stopień jego dominacji nad innymi członkami stada. Jednocześnie świadczy to o liczbie potomstwa, jakie zwierzę jest w stanie spłodzić podczas godów. Wydawane przez samce dźwięki są zaś „uczciwymi” sygnałami, świadczącymi o jego wieku i możliwościach w starciu z rywalami – stwierdzili Alan McElligott i Elodie Briefer z Queen Mary na University of London oraz Elisabetta Vannoni z University of Zurich.
„Jest to przykład »uczciwej reklamy« w komunikacji między zwierzętami” – podkreśla McElligott.
Naukowcy oznakowali samce, a później obserwowali daniele przez cztery kolejne sezony godowe, od rana do nocy. Filmowali wszystkie walki samców i ich spotkania z samicami. Nagrywali też odgłosy każdego samca. W ten sposób zebrali dane na temat sukcesu reprodukcyjnego oraz dominacji w grupie.
Naukowcy zauważyli także, że odgłosy samców pozwalają odróżnić poszczególne osobniki. Ten dźwięk zmienia się jednak z roku na rok.
Występujące m.in. w Polsce daniele są nieco mniejsze od jeleni. Posiadają poroże, które co roku zrzucają, a na jego miejsce wyrasta nowe (u samców w sile wieku osiągające 5-7 kilogramów). Daniele żyją w stadach. Można je spotkać w rzadkich lasach, albo żerujące na podleśnych polach i łąkach. Padają łupem drapieżników, a ludzie zabijają je dla mięsa, skór i poroża. W Polsce daniel jest zwierzęciem łownym z okresem ochronnym. Największą hodowlę daniela w Europie, liczącą 2 tysiące sztuk, ma rolnik z Pławina (woj. lubuskie).
Zdaniem autorów badania, wnioski te mogą się okazać również aktualne dla innych, pokrewnych danielom gatunków o podobnym trybie życia.
- Pismo „BMC Biology”;
Uczciwości ludzie powinni uczyć się od zwierząt…