Dramatyczne rośnie globalne spożycie kalorii
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Dramatyczne rośnie globalne spożycie kalorii

Dramatyczne rośnie globalne spożycie kalorii

Ilość jedzenia potrzebna do wyżywienia ludności świata do końca wieku może wzrosnąć o prawie 60% ‒ wynika z badań opublikowanych na łamach Plos One.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Naukowcy z Niemiec stwierdzili, że większe zapotrzebowanie na kalorie wynika m. in. ze wzrostu wskaźnika masy ciała (BMI). Na świecie jest coraz więcej otyłych ludzi, którzy konsumują coraz więcej jedzenia. W badaniu przeprowadzonym przez zespół z Uniwersytetu w Getyndze obliczono, że 60% wzrostu kalorii będzie wynikiem rosnącej liczby ludzi na świecie. Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie Plos One.

Według danych ONZ, globalna populacja wzrośnie z prawie siedmiu miliardów w 2010 roku do prawie 11 miliardów w 2100 roku.

Jednak ponad 18% wzrostu kalorii w stosunku do poziomów z 2010 r. będzie wynikało z prognozowanego wzrostu masy ciała globalnej populacji.

”Według naszych szacunków dzienne zapotrzebowanie na energię wzrośnie o 253 kcal na osobę między 2010 a 2100 rokiem życia, przy założeniu wzrostu BMI” – wyjaśnił współautor badania Lutz Depenbusch ze Światowego Centrum Warzyw.

Jeśli chodzi o to, jakie jedzenie równa się wzrostowi o 253 kalorii, dr Depenbusch powiedział, że są to dwa dodatkowe duże banany lub porcja frytek.

Naukowcy ostrzegli, że niedostosowanie globalnej polityki żywnościowej w zakresie wzrostu zapotrzebowania na energię może zaostrzyć nierówności żywnościowe i ekonomiczne.

Osoby o wysokich i średnich dochodach mogą być w stanie utrzymać zdrową dietę, ale osoby o mniejszych dochodach mogą w dużym stopniu cierpieć.

Wyjaśniając konsekwencje takiej sytuacji, Lutz Depenbusch powiedział: „Doprowadziłoby to do zwiększonego spożycia taniej żywności, często bogatej w kalorie, ale ubogiej w składniki odżywcze. W rezultacie masa ciała wśród biednych nadal wzrastałaby wraz z niedożywieniem i pogarszającym się zdrowiem.”

Rosnące zapotrzebowanie na kalorie doprowadzi też do wzrostu cen żywności. Podczas gdy bogate narody będą w stanie wyżywić swoich mieszkańców, to już w biedniejszych krajach deficyty żywności mogą prowadzić do wojen i niedożywienia.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. "World 'faces 80% calorie increase by end of century'"; https://www.bbc.com/news/science-environment-50856049; 2019-12-23;
4.8/5 - (19 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments