Dzieciom śnią się koszmary. Wszystko przez zmiany klimatu
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Dzieciom śnią się koszmary. Wszystko przez zmiany klimatu

Dzieciom śnią się koszmary. Wszystko przez zmiany klimatu

Minęły już czasy, kiedy dzieci bały się potworów mieszkających pod łóżkiem czy w szafie. Teraz to kryzys klimatyczny sprawia, że najmłodszym śnią się koszmary.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Co się stanie? Czy wszyscy umrą? Pytania, które pojawiają się w mediach, w naszych domach, czy szkołach mogą być niepokojące dla dzieci i młodzieży. Nic więc dziwnego, że ankieta przeprowadzona dla BBC Newsround wykazała, że około 17% dzieci w Wielkiej Brytanii stwierdziło, że niepokoje związane ze zmianami klimatu zakłócają ich sen, a 19% przyznało, że obawy te wywoływały u nich koszmary.

Badanie obejmujące 2 000 dzieci w wieku od 8 do 16 lat wykazało również, że 41% ankietowanych, nie ufa dorosłym w walce z kryzysem klimatycznym.

Sondaż pokazał, że młodzi ludzie czują się sfrustrowani i zaniepokojeni stanem planety. 80 procent twierdzi, że problem zmian klimatu jest dla nich ważny, a ponad jedna trzecia twierdzi, że jest bardzo ważny.

W ciągu ostatniego roku miliony młodych ludzi zalały ulice miast na całym świecie, domagając się od przywódców podjęcia pilnych kroków w celu powstrzymania zmian klimatu. Emma Citron, psycholog dziecięcy z Londynu, powiedziała, że młodzi ludzie wyraźnie obawiają się zmian klimatu i ich wpływu na życie.

„Osoby publiczne, takie jak David Attenborough i Greta Thunberg, pomogły młodzieży wyrazić swoje obawy, a my jako dorośli musimy ich słuchać i … pomóc im zaangażować się w zmiany” ‒ powiedziała.

David Spellman, psycholog kliniczny, który pracuje z dziećmi, uważa, że w dobie mediów cyfrowych jest więcej źródeł informacji, które mogą wzbudzać lęk wśród dzieci; że ich reakcja może być nieco histeryczna. Lekarz zwraca uwagę, że dzieci zawsze miały katastrofalne obawy. „Za moich czasów ‒ mam 56 lat ‒ chodziło o wojnę nuklearną” – mówi Spellman. „To było oszałamiające, ale wydawało się prawdziwe”.

Naukowiec zaznacza, że kluczowe jest słuchanie. „Niebezpieczeństwo polega na tym, że skupiamy się na tym, by wykładać i doradzać, a nie słuchać. Ważne jest, aby znaleźć sposoby komunikowania się i upewnić się, że dzieci mogą z nami rozmawiać o różnych sprawach” ‒ mówi Spellman. „Trzeba pomóc dzieciom stać się aktywnymi konsumentami informacji” ‒ dodaje.

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne stwierdziło, że zdaje sobie sprawę z doniesień o rosnącym „lęku ekologicznym” u dzieci, ale potrzebne są dalsze badania w celu ustalenia, jak powszechne jest to zjawisko.

Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
  1. https://www.theguardian.com/environment/shortcuts/2020/mar/03/climate-nightmares-how-to-reassure-a-child-who-is-anxious-about-the-planet; 2020-03-04;
4.6/5 - (7 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments