Dziś rozpoczyna się COP 14
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Dziś rozpoczyna się COP 14

Dziś rozpoczyna się COP 14

Fot.: sxc.hu
Fot.: sxc.hu

Główny cel COP 14. Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych COP14, która dziś rozpoczyna się w Poznaniu, to utworzenie dokumentu,  będącego podstawą do rozpoczęcia negocjacji w sprawie nowego porozumienia klimatycznego.

W grudniu ubiegłego roku na Bali rozpoczęły się międzynarodowe dyskusje na temat zmian klimatu. Poznański szczyt klimatyczny to kolejny etap tych rozmów.

„Konferencja w Poznaniu musi spowodować przekształcenie wstępnych rozmów w prawdziwe negocjacje i wysłać wyraźny sygnał, że świat jest na drodze do zawarcia za rok w Kopenhadze ambitnego traktatu klimatycznego” – twierdzi Stavros Dimas, unijny komisarz ds. środowiska.

Od 2012 roku przestają obowiązywać przepisy dotyczące emisji gazów cieplarnianych, jakie przyjęto w protokole z Kioto. Ustalono wówczas, że w latach 2008-2012 państwa obniżą emisję  średnio o pięć procent w stosunku do 1990 roku. Obecnie trzeba przygotować nowe ustalenia, które będą obowiązywać do 2020 roku. Wszystkie kraje rozwinięte muszą zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych o 30 procent w stosunku do poziomu z 1990 roku. – „Jeżeli w Poznaniu nie uda się ustalić części uzgodnień, to Kopenhaga może być porażką” – stwierdziła Asha-Rose Mi-giro, zastępca sekretarza generalnego ONZ.

Podstawowe zadanie szczytu to ustalenie mechanizmów, które pozwolą na przepływ pieniędzy i zastosowanie nowych technologii dla ograniczenia emisji CO2. W Poznaniu mają też zapaść konkretne ustalenia dotyczące krótkoterminowych rozwiązań, szczególnie dla krajów rozwijających się. Chodzi głównie o powstrzymanie  niszczenia lasów.

Udział w szczycie COP 14  potwierdziło 9 tysięcy osób z ponad 190 krajów z całego świata. Wydarzenia relacjonować będzie 900 dziennikarzy, a w rozmowach wezmą udział przedstawiciele 400 organizacji pozarządowych.

Na konferencji nie pojawi się amerykański prezydent elekt. Niemniej zapowiedział redukcję emisji gazów cieplarnianych o 80 procent do 2050 roku.

ekologia.pl

4.7/5 - (7 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments