Węgiel. Inwestycje w elektrownie węglowe. EBOiR, a węgiel
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko EBOiR ogranicza wsparcie dla projektów węglowych

EBOiR ogranicza wsparcie dla projektów węglowych

Elektrownia, Kassel, Niemcy © WWF-Canon / Mauri Rautkari
Elektrownia, Kassel, Niemcy © WWF-Canon / Mauri Rautkari

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) chce ograniczyć wsparcie finansowe dla elektrowni węglowych. Nowa strategia banku będzie uwzględniać finansowanie inwestycji w energetykę odnawialną i poprawę efektywności energetycznej – informuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.

EBOiR podjął historyczną decyzję, która stanowi kolejny ważny krok na drodze odchodzenia od energetyki węglowej na rzecz odnawialnych źródeł energii – czytamy w komunikacie prasowym WWF Polska.

Kiedy w Polsce najważniejszym tematem w dziedzinie finansów jest ustawa o zmianie funkcjonowania OFE, na świecie mówi się o czymś mocno powiązanym z tym wątkiem – odejściu od inwestowania w paliwa kopalne – mówi Tobiasz Adamczewski z WWF
– W portfelach inwestycyjnych naszych OFE znajduje się duża ilość akcji spółek energetycznych związanych z gazem, ropą i węglem. Może się to jednak okazać bardzo ryzykowne dla przyszłych emerytów. W 2013 roku pojawiło się bowiem wiele poważnych sygnałów wskazujących, że długoterminowe inwestowanie w „brudny” biznes energetyczny jest coraz bardziej ryzykowne. To właśnie w tym roku 70 grup inwestycyjnych wartych 3 biliony dolarów zażądało informacji, od firm w swoich portfelach, na temat ryzyka związanego z dalszym inwestowaniem w paliwa kopalne . Bloomberg zbudował kalkulator ryzyka inwestowania w sektor węglowodorowy, a jeden z większych norweskich funduszy emerytalnych (Storebrand) postanowił pozbyć się akcji trzynastu firm węglowych i sześciu firm związanych z piaskami smołowymi.– dodaje.

W tym roku WWF informował o odejściu pięciu krajów skandynawskich i Stanów Zjednoczonych od wsparcia z funduszy publicznych budowy nowych elektrowni węglowych, które powstaną poza ich granicami. Do tego grona, podczas tegorocznego szczytu klimatycznego COP19, dołączyła Wielka Brytania. WWF przypomina, że Bank Światowy i Europejski Bank Inwestycyjny podjęły kroki w tym samym kierunku. Teraz do tej listy dołącza EBOiR.

EBOiR ostatecznie pożegnał się z węglem, idąc z prądem zmian w świecie finansów, w którym instytucje finansowe coraz częściej przestają wspierać przestarzały system energetyczny. Wkrótce okaże się, czy deklaracja tego banku zostanie przekuta w czyny. Najbliższym sprawdzianem jest kwestia finansowania nowej elektrowni węglowej w Kosowie, o mocy 600 MWh. EBOiR ma szansę stworzyć precedens poprzez wsparcie energetycznych alternatyw dla „brudnej” energii z węgla. W ten sposób przyczyni się do walki z globalnym ociepleniem i pomoże powstrzymać zmiany klimatu.

– Nasze OFE też mają szanse przyczynić się do zrównoważonego rozwoju poprzez wymianę aktywów opartych na konwencjonalnych źródłach energii i dywersyfikacji w stronę bardziej innowacyjnych firm – dodaje Adamczewski. – Ryzyko inwestowania w konwencjonalne źródła energii związane jest również z tym, że w 2010 roku podczas Konferencji Klimatycznej w Cancun (Meksyku), państwa zobowiązały się do powstrzymania ocieplania się klimatu do dwóch stopni powyżej czasów sprzed rewolucji przemysłowej. Jednak, aby tak się stało, zdecydowana większość udokumentowanych złóż węglowodorów musi pozostać w ziemi. Dla firm inwestujących w wydobywanie surowców energetycznych oznacza to, że ich działania muszą zostać mocno ograniczone.

WWF jest jedną z największych fundacji zajmujących się ochroną przyrody na całym świecie. W Polsce działa już od ponad 10 lat. Dowiedz się, jak możesz chronić życie na Ziemi. Wejdź na www.wwf.pl.

4.6/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Paliwa kopalne są wydajne i pewne:) Węglowy potentat jak Polska nie powinien rezygnować ze swojego bogactwa:)