Ekolodzy wycofują się z negocjacji klimatycznych. Koniec szczytu?
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Ekolodzy wycofują się ze szczytu klimatycznego

Ekolodzy wycofują się ze szczytu klimatycznego

www.cop19.gov.pl
www.cop19.gov.pl

Organizacje ekologiczne oddają identyfikatory i wycofują się ze szczytu klimatycznego. Zdaniem aktywistów negocjacje nie przynoszą rezultatu, a sam Szczyt Klimatyczny w Warszawie zakończy się fiaskiem.

Organizacje i ruchy związane z ekologią i ochroną środowiska z całego świata postanowiły dobrowolnie wycofać się z rozmów podczas warszawskiego Szczytu Klimatycznego. „Działacze będą oddawać swoje identyfikatory upoważniające do uczestnictwa w oficjalnych rozmowach – powiedział IAR szef Greenpeace Polska Maciej Muskat.

„W zamian skupimy swoje działania na tym by zmobilizować ludzi do nacisków na rządy wszystkich krajów, by te podjęły działania na rzecz ratowania klimatu. Będziemy pracować na rzecz transformacji systemu produkcji żywności i energii na poziomie krajowym i globalnym oraz apelować o oparcie dalszego rozwoju na odnawialnych źródłach energii oraz podnoszeniu efektywności energetycznej”– czytamy w komunikacie prasowym przesłanym przez Greenpeace.

Zdaniem aktywistów negocjacje utknęły w martwym punkcie, kiedy z wcześniejszych zobowiązań wycofały się Japonia, Kanada i Australia. Ekolodzy zwracają uwagę, że porażką szczytu jest fakt, iż kraje uprzemysłowione nie przyjęły żadnych konkretnych przepisów dotyczących finansowania szkód i strat spowodowanych zmianami klimatu. Ich zdaniem  brakuje klarownego harmonogramu, który mógłby dawać nadzieję na sprawiedliwe porozumienie klimatyczne w Paryżu w 2015 roku.

– Szczyt COP19 możemy uznać w pewnym sensie za zakończony wobec braku postępu w międzynarodowych negocjacjach klimatycznych – tłumaczy Dorota Zawadzka- Stępniak z WWF Polska. – Zawinili politycy, którzy nawet wobec tak katastrofalnych zdarzeń, jak tajfun na Filipinach oraz w związku z publikacją I części nowego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, potwierdzającego wpływ człowieka na globalne ocieplenie, nie przyspieszyli procesu, zbliżającego nas do porozumienia. Co więcej w czasie szczytu niektóre kraje, zdecydowały o obniżeniu celów redukcyjnych.

– Wyzwanie związane z prowadzeniem procesu negocjacji klimatycznych przerosło rząd Donalda Tuska. Zamiast zgodnie z oczekiwaniem obywateli wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii, wybrał wsparcie interesów przemysłu opartego na spalaniu paliw kopalnych. Wczoraj premier dał temu wyraz kolejny raz, dokonując zmiany ministra środowiska podczas trwania Szczytu Klimatycznego i uzasadniając tę decyzję potrzebą szybszej eksploatacji innego paliwa kopalnego, jakim jest gaz łupkowy – powiedział Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska.

Organizacje pozarządowe podkreślają, że nie opuszczają procesu negocjacyjnego. Natomiast nie będą już brały udziału w obradach tegorocznej konferencji COP19, która nie doprowadziła do jakiegokolwiek przełomu w rozmowach o przeciwdziałaniu zmianom klimatu. W wyjściu z COP19, oprócz WWF, biorą udział m.in.: Greenpeace, Oxfam, Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych, ActionAid i Friends of the Earth.

COP19: Organizacje opuszczają Szczyt Klimatyczny, fot. Bogusz Bilewski/Greenpeace PL
Źródło: Agencja AFP, Greenpeace Polska, WWF Polska

4.7/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

wyjechac z kraju to jest wyjscie wont ekolodzy na cieple wyspy jedzcie tam caly rok cieplo pożywienia do woli wegetacja caly rok jak w polsce wam zle

I tak by tam nic nie zdziałali. To impreza zwołana nie żeby coś załatwić, tylko aby podtrzymać przekonanie polityków, że coś w ogóle robią. Dla większości partii politycznych ekologia to piąte koło u wozu. Podobnie jest zresztą wśród zwykłych ludzi, którzy postrzegają ekologię przez pryzmat oszołomów. Zbyt mało fachowych komentarzy w TV, na głównych portalach internetowych, czy też w prasie, jak już jest coś o ekologii, to same tanie sensacje. No i ludzie się zniechęcają i wprost promieniują niewiedzą, niestety. Aby naprawdę coś zrobić, potrzeba zmiany nastawienia ludzi, czyli edukacja od najmłodszego oraz nowych partii politycznych, które miały by mądre propozycje jak zrealizować hasła zrównoważonego rozwoju. Trzeba w końcu ludziom mówić, że utrzymanie dzisiejszego dobrobytu w świetle braku surowców i zwiększania się liczby ludności na świecie, jest mało prawdopodobne.

Jedyne wyjście poprawienia czystości powietrza to sadzenie więcej drzew i krzewów oraz pozostawienie terenów zielonych:)

Tak się wcofują, że zawiśli na Pałacu Kultury? Oze nie zapewnią efektywności energetycznej krajów rozwijających się. Czyli Polski. Chcemy iść do przodu czy wisieć pomiędzy Rosją a UE?
T.A
http://odpadyblog.pl