Wtorek 20.08.2013

300 ton toksycznej wody skaziło glebę w pobliżu Fukushimy

Nawet 300 ton silnie radioaktywnej wody wydostało się ze specjalnego zbiornika w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I. Rangę zdarzenia japońskie władze oceniły na trzeci stopień w 7-stopniowej skali zagrożeń nuklearnych INES – poinformował we wtorek operator elektrowni atomowej, firma Tokyo Electric Power Company (TEPCO).TEPCO podało w komunikacie prasowym, że podwyższone promieniowanie zostało wykryte w pobliżu reaktora nr 1. Operator podejrzewa, że woda wyciekła przez zawór spustowy.

Poziom promieniowania w miejscu wycieku oszacowano na 100 milisiwertów na godzinę. „Sto milisiwertów na godzinę odpowiada limitowi skumulowanej pięcioletniej dawki dla pracowników japońskich elektrowni atomowych. Można powiedzieć, że jest to najpoważniejszy wyciek jeśli chodzi o objętość – powiedział agencji Reuters Masayuki Ono, dyrektor generalny TEPCO.

Rangę zdarzenia japońskie władze oceniły na trzeci stopień w 7-stopniowej skali zagrożeń nuklearnych INES (gdzie poziom 0 oznacza brak albo zakłócenie mało znaczące dla technicznego bezpieczeństwa elektrowni, poziom 1 – anomalia, 2 i 3 – poważny incydenty, a stopnie 4-7 obejmują poważne awarie). Przy czym sama awaria elektrowni atomowej Fukushima 1, do której doszło w marcu 2011 roku, osiągnęła ostatni stopień w 7-stopniowej skali zagrożeń nuklearnych INES, co stawia ją na równi z katastrofą w Czarnobylu z 1986 roku.

Według specjalistów badających sytuację w uszkodzonej elektrowni Fukushima, poziom wód podziemnych silnie skażonych substancjami promieniotwórczymi wciąż się podnosi. Na razie nie wiadomo co jest przyczyną awarii. Niedawno TEPCO ogłosiło, że zamierza wybudować specjalne urządzenie do przechwytywania skażonej wody.
Ekologia.pl, źródło: Kyodo News
Ocena (3.9) Oceń:
Pasaż zakupowy