Środa 02.03.2022

Apelują do polskiego rządu o zaprzestanie importu węgla, gazu i ropy z Rosji

Musimy skończyć z importem rosyjskiego węgla, gazu i ropy – apeluje Koalicja Klimatyczna.  Tylko w 2020 roku Polska zaimportowała ponad 16,5 mln ton rosyjskiej ropy naftowej, niemal 10 mld m3 gazu ziemnego oraz prawie 9,5 mln ton węgla. Dalsze trwanie przy paliwach kopalnych oznacza de facto brak suwerenności energetycznej naszego kraju. Jak tą suwerenność uzyskać? Inwestując w odnawialne źródła energii. fot. shutterstockfot. shutterstock

W ostatnich latach, Polska kupiła od Rosji ropę i węgiel za ponad 730 mld złotych, natomiast wartość kontraktu gazowego na dostawy tego surowca do Polski nie jest jawna. Pieniądze te pośrednio lub bezpośrednio wspierają reżim Władimira Putina.
Zdaniem Koalicji polska gospodarka musi stanowczo przyspieszyć proces dekarbonizacji. Dalsze trwanie przy paliwach kopalnych oznacza de facto brak suwerenności energetycznej naszego kraju. Jak tą suwerenność uzyskać? Inwestując w odnawialne źródła energii. 

Priorytetem powinna też stać się modernizacja przestarzałych sieci energetycznych. Pilnie trzeba zapewnić alternatywne, zrównoważone źródła ciepła dla mieszkańców i zwiększyć skalę inwestycji w efektywność energetyczną oraz własne źródła energii w przedsiębiorstwach i przemyśle. Priorytetem muszą być zmiany w transporcie, który nie może dłużej opierać się na silnikach spalinowych. Elektryfikacja transportu publicznego i towarowego to niezbędne minimum, od którego musimy zacząć – czytamy w apelu Koalicji Klimatycznej.

„Mądry człowiek nie karmi agresywnego sąsiada. Dlatego koniec importu rosyjskiego węgla, gazu i ropy jest konieczny. W żywotnym interesie Polski jest postawienie na efektywność energetyczną domów, przemysłu i innych branż. Najbezpieczniejszym paliwem jest to, którego nie zużyjemy" - podkreśla Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Organizacje apelują, by przyspieszyć zmiany, które muszą rozpocząć się w nadchodzących dniach, tygodniach i miesiącach. Apelują, by zakończyć konflikty z UE i przeznaczyć pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy na transformację energetyki i transportu.

„Nie ma naszej zgody na dalsze wspieranie rosyjskich koncernów paliwowych. Musimy budować gospodarkę opartą na solidarności europejskiej i alternatywnej energetyce. Dlatego apelujemy do rządu o podjęcie wszystkich możliwych działań w celu zaprzestania importu węgla, gazu i ropy z Federacji Rosyjskiej!” – czytamy w apelu.

Po apelem Koalicji Klimatycznej podpisały się m. in. :  Akcja Demokracja, Dolnośląski Klub Ekologiczny, Fundacja Aeris Futuro, Fundacja Compassion In World Farming Polska, Fundacja Greenpeace Polska, Polski Alarm Smogowy
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (1.1) Oceń: