Czwartek 18.03.2021

Bezłopatkowe turbiny mogą dostarczyć energię wiatrową do twojego domu

Gigantyczne farmy wiatrowe, które otaczają wzgórza i wybrzeża, to nie jedyny sposób na wykorzystanie siły wiatru, mówią pionierzy zielonej energii, którzy planują odkryć na nowo energię wiatrową, rezygnując z tradycyjnych wież turbinowych z łopatami. „Nie jesteśmy przeciwni tradycyjnym farmom wiatrowym” ‒ mówi David Yáñez, wynalazca Vortex Bladeless. Jego sześcioosobowy startup, mający siedzibę na obrzeżach Madrytu, jest pionierem w projektowaniu turbiny, która może wykorzystywać energię wiatru bez rozległych białych łopatek uważanych za synonim energii wiatru.Turbina Vortex Bladeless, Źródło: vortexbladeless.comTurbina Vortex Bladeless, Źródło: vortexbladeless.com

Projekt uzyskał ostatnio aprobatę norweskiej państwowej firmy energetycznej Equinor, która umieściła Vortex na liście 10 najbardziej ekscytujących startupów z sektora energetycznego.
Turbiny bezłopatkowe mają wysokość około 3 metrów. Niewprawnemu oku wydaje się, że porusza się tam i z powrotem, podobnie jak zabawka na desce rozdzielczej samochodu. W rzeczywistości jest zaprojektowana tak, aby oscylowała w zakresie wiatru i generował energię elektryczną z wibracji.  

„Nasza technologia ma różne cechy, które mogą pomóc wypełnić luki, w których tradycyjne farmy wiatrowe mogą się nie sprawdzić” - mówi Yáñez. Luki te mogą obejmować obszary miejskie i mieszkalne, w których wpływ farmy wiatrowej byłby zbyt duży, a przestrzeń do jej budowy byłaby zbyt mała.

To może być odpowiedź energetyki wiatrowej na domowy panel słoneczny, mówi Yáñez. „Dobrze się uzupełniają, ponieważ panele słoneczne wytwarzają energię elektryczną w ciągu dnia, podczas gdy prędkość wiatru jest zwykle wyższa w nocy” ‒ mówi.

„Ale główną zaletą tej technologii jest zmniejszenie jej wpływu na środowisko, głównie jej wizualnego wpływu oraz kosztów eksploatacji i konserwacji turbiny”. Turbina nie stanowi zagrożenia dla migrujących ptaków ani dzikiej przyrody, szczególnie jeśli jest używana w środowisku miejskim. Dla ludzi mieszkających lub pracujących w pobliżu turbina wytwarzałaby hałas o częstotliwości praktycznie niewykrywalnej dla ludzi. „Dziś turbina jest mała i generowałaby niewielkie ilości energii elektrycznej. Ale szukamy partnera przemysłowego, który pozwoliłby nam stworzyć 140-metrową turbinę o mocy 1 megawata ”- mówi Yáñez.

W międzyczasie inny startup, Alpha 311, wyprodukował małą pionową turbinę wiatrową, która, jak twierdzi, może wytwarzać energię elektryczną bez wiatru. Zbudowana z plastiku pochodzącego z recyklingu 2-metrowa turbina została zaprojektowana tak, aby pasowała do istniejących latarni ulicznych i generowała energię elektryczną, gdy przejeżdżające samochody wypierają powietrze.

Niezależne badania zlecone przez firmę wykazały, że każda turbina zainstalowana wzdłuż autostrady może wytwarzać do 20 m2 energii elektrycznej z paneli słonecznych. To wystarczyłoby, aby utrzymać włączone światło uliczne i zasilić lokalną sieć energetyczną.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/environment/2021/mar/16/good-vibrations-bladeless-turbines-could-bring-wind-power-to-your-home”; data dostępu: 2021-03-18
  2. “https://vortexbladeless.com/”; data dostępu: 2021-03-18
Ocena (4.2) Oceń: