Środa 12.11.2014

Chiny i USA zaczną w końcu chronić klimat?

Fot. sxc.huFot. sxc.hu

Chiny i USA wyznaczyły nowe cele w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. To najważniejsza w historii dwustronna deklaracja klimatyczna. – oceniają komentatorzy.W przypadku Stanów Zjednoczonych redukcja ma wynieść 26-28 proc. do 2025 roku w porównaniu do poziomu z 2005 roku. Jest to znaczny postęp, bowiem wcześniej za swojej prezydentury Obama jako cel wyznaczał ograniczenie emisji o 17 proc. do 2020 roku.

Z kolei Chiny, kraj który stawia nowe elektrownie węglowe, zadeklarował, że zrobi wszystko, by zmniejszyć emisje. Zanim to się jednak stanie, emisja w Chinach osiągnie rekordowy poziom. Po tym okresie emisje zaczną maleć – zadeklarował prezydent Chin Xi Jinping.

„To najważniejsza w historii dwustronna deklaracja klimatyczna. Stanowi sygnał, że dwaj najwięksi emitenci na świecie współpracują, aby rozwiązać problem” – oceniają komentatorzy.

Chiny od wielu lat utrzymują się na pozycji największego emitenta dwutlenku węgla na świecie. W roku 2013 odpowiadały za emisję 9,5 mld CO2. Zaraz po nich plasują się Stany Zjednoczone (5,9 mld ton), Indie (2,4 miliarda ton CO2), Unia Europejska (3,483 mld ton), Rosja (1,8 mld ton) i Japonia 1,2 mld ton).
Ekologia.pl

Ocena (3.7) Oceń:
Pasaż zakupowy