Czwartek 14.10.2021

Co można zrobić ze starych turbin wiatrowych? Wiatę rowerową, kładkę dla pieszych, a nawet skatepark

Chociaż turbiny wiatrowe odgrywają ważną rolę w naszym przejściu na zerowęglową przyszłość, stwarzają one kilka problemów środowiskowych. Większość działających obecnie turbin wiatrowych ma żywotność około 20 lat, co oznacza, że duża liczba tych gigantycznych maszyn będzie musiała zostać wkrótce wycofana z eksploatacji.Źródło: Chris Yelland, Siemens GamesaŹródło: Chris Yelland, Siemens Gamesa

Stwarza to poważny problem z ich przetworzeniem, ponieważ większość łopatek turbin obecnie nie nadaje się do recyklingu, gdyż są one wykonane z kompozytu materiałów, które również nie ulegają biodegradacji. Szacuje się, że do 2050 r. prawie 40 milionów ton odpadów z globalnego przemysłu wiatrowego będzie musiało zostać zutylizowane.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje kilka zespołów badawczych i firm poszukujących innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań tego rosnącego wyzwania związanego z odpadami. Wśród nich jest The Re-Wind Network — grupa badawcza w Danii, która przekształca zużyte ostrza na wiaty rowerowe. Zespół bada również sposoby recyklingu łopat turbin wiatrowych na elementy architektoniczne, które można zintegrować z infrastrukturą. Niektóre z ich pomysłów obejmują recykling zużytych ostrzy do budowy kładek dla pieszych, skateparków i ekranów akustycznych przylegających do autostrad.

„Badamy możliwość ponownego wykorzystania turbin wiatrowych w architekturze i inżynierii” — mówi Lawrence C. Bank z Georgia Institute of Technology, jednej z wiodących instytucji zaangażowanych w badanie. „Opracowanie takich metod może mieć pozytywny wpływ na jakość powietrza i wody poprzez zmniejszenie głównego źródła odpadów nieulegających biodegradacji”.
Ekologuia.pl (JSz)
Ocena (3.3) Oceń: