Czwartek 16.03.2017

Droga słoneczna we Francji

www.wattwaybycolas.comwww.wattwaybycolas.com

Francuzi od niedawna mogą się pochwalić kilometrem pierwszej na świecie drogi solarnej. Ta oryginalna inwestycja wykorzystuje najnowszą technologię do tego, by wytwarzać eko-energię!


W uroczystym otwarciu słonecznej drogi uczestniczyła sama Minister Środowiska - Ségolène Royal. W Tourouvre-au-Perche można zwiedzać już cały kilometr trasy ułożonej z niemal 2,9 tys. paneli słonecznych. Mają one wytwarzać energię, która zasili pobliską wieś i zapewni oświetlenie w obrębie całej trasy.

Nowoczesna nawierzchnia kosztowała 5 milionów euro. Będące jej materiałem budowlanym panele Wattaway pokryto pięcioma warstwami żywicy, która ma za zadanie chronić je przed uszkodzeniami. Wykazują one ponadto właściwości przypominające klasyczną nawierzchnię asfaltową – bez problemu mogą po nich jeździć nawet ciężarówki. Nowa technologia wcale nie musi oznaczać skomplikowanej konstrukcji. Wykonawcy projektu zapewniają, że panele montuje się wyjątkowo łatwo – cienkie płyty przykleja się bezpośrednio na utwardzoną nawierzchnię.

Produkowanie prądu przez słoneczną drogę będzie oczywiście zależało od warunków pogodowych. Średni poziom produkcji ma w założeniu wynosić 767 kWh i wzrastać latem do 1500 kWh.

Sam projekt został zaplanowany na pięć lat. Gotowa droga słoneczna dostarczy prąd aż do 8% ogółu obywateli!
Ocena (4.0) Oceń:
Pasaż zakupowy