Piątek 14.10.2011

Energia wiatrowa. Na Bałtyku mają powstać morskie farmy wiatrowe

Morska elektrownia wiatrowaMorska elektrownia wiatrowa
Fot. Kim Hansen, CC/Wikipedia

W przeciągu kilku lat Polska może stać się potentatem w produkcji energii z morskich farm wiatrowych, które mają stanąć na Bałtyku. Jak informuje Polska The Times, Ministerstwo Infrastruktury prowadzi procedury związane z wyborem konkretnej lokalizacji.PGE Energia Odnawialna chce wystąpić do Ministerstwa Infrastruktury z wnioskiem o zgodę na lokalizację trzech sztucznych wysp na Bałtyku. Miałby tam powstać farmy wiatrowe o mocy ponad 3 tys. MW.

– Zostały wybrane trzy lokalizacje na Morzu Bałtyckim w polskiej strefie ekonomicznej  o najkorzystniejszych warunkach dla wybudowania morskich farm wiatrowych – powiedział Polska The Times Michał Kucaj, rzecznik PGE Energia Odnawialna. – Każda morska elektrownia wiatrowa będzie stanowiła tak zwaną sztuczną wyspę. Stosowane w ostatnich latach morskie elektrownie wiatrowe wyposażone były zazwyczaj w generatory o mocach jednostkowych rzędu 2-3,6 MW.

Okres realizacji takiego przedsięwzięcia to od 9 do 10 lat od uzyskania pozwolenia. Polska byłaby jednym z największych inwestorów w tym zakresie. Jest to również szansa dla polskich firm.
Ekologia.pl
Ocena (4.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy